Potężne błyskawice na Jowiszu: nowe odkrycia sondy Juno

Kategorie: 

Źródło: NASA

Sonda Juno wciąż zadziwia nas swoimi fantastycznymi zdjęciami Jowisza. NASA opublikowała w zeszłym tygodniu zdjęcie wspaniałej zielonej poświaty spowodowanej potężnym piorunem w wirującym wirze w pobliżu bieguna północnego gazowego giganta.

 

Zdjęcie zostało podobno zrobione podczas 31. przelotu Juno obok Jowisza. Naukowiec Kevin Gill wykorzystał dane z instrumentu Yunocam na pokładzie sondy i przetworzył obraz, aby uczynić go jeszcze bardziej wizualnym i imponującym.

 

W czasie przeglądu sonda znajdowała się na wysokości około 32 000 kilometrów nad wierzchołkami chmur Jowisza. Umożliwiło to naprawienie potężnego wyładowania atmosferycznego, które wystąpiło w obszarze zawierającym amoniak i wodę. Co ciekawe, pioruny na Jowiszu najczęściej pojawiają się w pobliżu biegunów, gdzie warunki do ich powstawania są najkorzystniejsze - twierdzą eksperci NASA.

 

Potężne błyskawice na Jowiszu to jedno z najbardziej niesamowitych zjawisk kosmicznych. Chociaż pioruny na Jowiszu nie są tak częste jak na Ziemi, są znacznie silniejsze i trwalsze. W przeciwieństwie do błyskawic naziemnych, które zwykle trwają kilka sekund, błyskawice na Jowiszu mogą trwać kilka minut.

 

Wynika to z faktu, że na Jowiszu warunki powstawania piorunów są bardzo różne od tych na Ziemi. Gazowy gigant ma silne pole magnetyczne i rozległą atmosferę zawierającą amoniak i wodę. Ponadto na Jowiszu występują silne wiatry, które powodują wiry i turbulencje w atmosferze. Wszystko to razem stwarza warunki do powstawania potężnych błyskawic.

 

Jednak pomimo faktu, że błyskawice na Jowiszu badano od dawna, naukowcy wciąż nie potrafią w pełni wyjaśnić, w jaki sposób powstają. Ostatnio zaproponowano kilka hipotez, z których jedną jest to, że wyładowania atmosferyczne na Jowiszu powstają w wyniku zderzenia prądów powietrza z różnymi jonami i cząsteczkami w atmosferze.

 

Pomimo faktu, że błyskawice na Jowiszu są jednym z najbardziej niesamowitych zjawisk kosmicznych, stanowią one również pewne zagrożenie dla sond badających planetę. Silne wyładowania elektryczne mogą uszkodzić elektronikę, a nawet zniszczyć sondę. Jednak dzięki sondzie Juno naukowcy mają wyjątkową okazję do zbadania wyładowań atmosferycznych na Jowiszu i poszerzenia naszej wiedzy na temat tego niesamowitego zjawiska kosmicznego.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz