Niesamowite nagrania z sondy kosmicznej Juno

Kategorie: 

Źródło: NASA

NASA opublikowała w ostatnim czasie niesamowite zdjęcia i nagrania wykonane za pomocą sondy kosmicznej Juno, która właśnie jest w drodze na Jowisza. Pojazd ten ma spełnić funkcję podobną do tej, jaką wypełnia sonda Cassini znajdująca się w okolicy Saturna. NASA opublikowała właśnie pierwsze interesujące dane zebrane przez nią do tej pory.

 

Sonda Juno została wystrzelona w celu zbadania pochodzenia oraz ewolucji Jowisza, co da nam więcej informacji na temat procesów formowania i wczesnej ewolucji Układu Słonecznego. Sama sonda na orbicie Jowisza ma się pojawić planowo latem 2016 roku.

 

Wracając do zdjęć, sonda uchwyciła Ziemię oraz Księżyc w trakcie asysty grawitacyjnej potrzebnej do nadania prędkości statku kosmicznego w drodze na Jowisza. Poniższy film ukazuje nam to, czego ludzkie oko nie byłoby w stanie dostrzec z tego dystansu. Dodajmy, że Ziemia wygląda jak niebieska kulka z ciemnymi kropkami, a Księżyc to biała kropka krążąca dookoła naszego „domu”. 

Sonda Juno porusza się dwukrotnie szybciej niż normalny satelita. Posiada on wiele instrumentów badawczych w tym zaawansowaną kolorową kamerę wysokiej rozdzielczości (ASC), która nagrała te niezwykłe kadry. Dodajmy na to, że jest ona zamontowana na jednej z baterii słonecznych.

 

Podczas lotu sondy w październiku, sprzęt do przechwytywania fal radiowych nagrał wiadomości z Ziemi, które wysyłali radioamatorzy. Wiadomość zawierała słowo „Cześć” i została wysłana za pomocą alfabetu Morse’a. Poniższe nagranie przedstawia to, co udało się nagrać sondzie podczas przelotu w okolicy Ziemi.

Sonda Juno została wysłana w 2011 roku. Wtedy obrała heliocentryczną orbitę i czyniono przygotowania, do asysty grawitacyjnej, do której doszło stosunkowo niedawno, bo 9 października. Od czasu kiedy została wystrzelona przeleciała już dystans 1,8 miliarda kilometrów. Mimo chwilowych problemów skutkujących restartem sondy w trybie awaryjnym, NASA twierdzi, że statek kosmiczny wydaje się być w dobrym stanie i misja postępuje prawidłowo.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

Komentarze

Portret użytkownika rte

"zaawansowaną kolorową kamerę

"zaawansowaną kolorową kamerę wysokiej rozdzielczości (ASC), która nagrała te niezwykłe kadry" - to co zechcieli pokazać to jakieś śmieci. Komórką lepszy film by wyszedł.

Portret użytkownika killuminati

w/g mnie zwykły wałek jak

w/g mnie zwykły wałek jak lądowanie na księżycu.brak innych jasnych obiektów świadczy raczej przeciwko autentyczności zdjęć a wskazuje raczej na produkt grafika komputerowego.lepiej niech porobią i udostępnia zdjęcia ziemi a dokładnie biegunów wraz z ich otworami , a nie zajmują się propagandą kosmiczną , i wszystko za pieniądze podatników ,których doją i oszukują.