Sonda kosmiczna Juno znalazła się na orbicie wokół Jowisza

Kategorie: 

Źródło: NASA

Amerykańska agencja kosmiczna NASA odniosła kolejny sukces w eksploracji kosmosu. Sonda kosmiczna Juno szczęśliwie wyhamowała przed Jowiszem. Udało się ją też wprowadzić na orbitę wokół gazowego giganta, co oznacza, że czeka nas seria odkryć na miarę sondy Cassini.

Juno został wystrzelony 5 sierpnia 2011 roku. Sonda uzyskała przyspieszenie dzięki rakiecie nośnej Atlas 5 i dzięki asyście grawitacyjnej, która umożliwiła wystrzelenie sondy niczym z katapulty. Manewr odbył się 9 października 2013 roku. Juno przyspieszył dzięki temu do astronomicznej prędkości 26 tysięcy km/h i pomknął w przestworza.

 

Zatrzymanie pojazdu nie było zatem rzeczą prostą i kluczowe było powodzenie w uruchomieniu na czas silników. Dzisiaj przed 7 rano naszego czasu sonda Juno skutecznie wykonała manewr wyhamowywania i udało się ją umieścić na orbicie Jowisza. Po pięcioletniej podróży sonda znalazła się u celu swej wędrówki w kosmosie.

 

Misja Juno kosztowała 1,1 miliarda dolarów, a jej celem jest dokładne zbadanie gazowego giganta, Jowisza. Teraz rozpocznie się cykl badań, które skupią się szczególnie na analizach atmosfery, pola magnetycznego, a także wewnętrznej struktury tej planety. Ostatecznym finałem będzie deorbitacja sondy Juno i jej unicestwienie. Naukowcy liczą na to, że zanim instrumenty nie przestaną nadawać uda się zebrać wiele cennych danych.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz