Sonda międzyplanetarna Juno przeleci dzisiaj nad naszymi głowami

Kategorie: 

Źródło: juno.wisc.edu

Już dzisiaj, tj. 9 października 2013 roku, nad powierzchnia Ziemi przeleci sonda międzyplanetarna o nazwie Juno. Pojazd skorzysta z asysty grawitacyjnej naszej planety i poleci w kierunku Jowisza.

 

Trzytonowy statek kosmiczny zbliży się do Ziemi na odległość 560 kilometrów. Zgodnie z planem sonda ma dotrzeć do Jowisza w lipcu 2016 roku. Manewr planowany na dzisiaj ma pomóc rozpędzić pojazd.

 

Juno został wystrzelony 5 sierpnia 2011 roku. Jak twierdza specjaliści z NASA, sonda uzyskała przyspieszenie w połowie dzięki rakiecie nośnej Atlas 5 i w połowie dzięki grawitacji, która umożliwi wystrzelenie sondy niczym z katapulty. Juno przyspieszy dzięki temu do prędkości 26 tysięcy km/h.

 

Misja Juno kosztowała 1,1 miliarda dolarów, a jej celem jest dokładne zbadanie gazowego giganta, Jowisza. Po przybyciu do miejsca przeznaczenia Juno znajdzie się na jego orbicie. Następnie rozpocznie cykl badań, które skupią się szczególnie na analizach atmosfery, pola magnetycznego, a także wewnętrznej struktury tej planety.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

Komentarze

Portret użytkownika nitjer

Może w przyszłości za pomocą

Może w przyszłości za pomocą mechanizmu procy grawitacyjnej będziemy sterować nie tylko ruchem sond kosmicznych, ale i dość sporych, a przy tym bogatych w surowce planetoid. Taka niezbyt duża z obszaru pomiędzy Marsem a Jowiszem mogłaby zostać odpowiednio naprowadzona w kierunku Jupitera, a potem dzięki niemu sprowadzona na orbitę dużo bliższą Ziemi.