Sonda Juno przesłała zdjęcia Wielkiej Czerwonej Plamy na Jowiszu

Kategorie: 

Źródło: NASA

Orbitująca wokół Jowisza sonda Juno przesłała nam zdjęcia tzw. Wielkiej Czerwonej Plamy. Jest to ogromny antycyklon, który z powodzeniem można zaobserwować z pomocą ziemskich teleskopów. Jednak Juno sfotografowała tę wielką plamę z niewielkiej odległości.

 

10 lipca, sonda przeleciała nad Wielką Czerwoną Plamą i znalazła się około 9 tysięcy kilometrów od niej. W skali kosmicznej to naprawdę niewiele. NASA otrzymała już pierwsze zdjęcia z tego przelotu.

Amerykańska agencja kosmiczna pozwoliła fanom astronomii przetworzyć kolorystycznie te fotografie, aby podkreślić delikatne różnice. W ten sposób powstało wiele różnych kolorystycznych modyfikacji Wielkiej Czerwonej Plamy.

Omawiany antycyklon posiada 16 tysięcy kilometrów średnicy, zatem jest zdecydowanie większy od Ziemi. Obserwacje tej plamy trwają już od 1830 roku i szacuje się, że istnieje ona na Jowiszu od ponad 350 lat, lecz zaczyna stopniowo zanikać.

Sonda Juno została wystrzelona w sierpniu 2011 roku, a 5 lat później dotarła do gazowego giganta. Jej zadaniem jest zbadanie wnętrza planety, jej atmosfery oraz magnetosfery. Okres obiegu sondy wokół Jowisza wynosi 53 dni. Misja kosmiczna ma potrwać do 2018 roku i może zostać przedłużona, jednak gdy Juno straci swoją przydatność, zakończy swój żywot wlatując w atmosferę planety.

 

Więcej zdjęć: https://www.missionjuno.swri.edu/junocam/processing?source=public&ob_fro...

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

Komentarze