Młody Jowisz mógł zderzyć się z inną planetą

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Badacze odkryli, że Jowisz mógł w przeszłości zderzyć się z inną planetą. Bazując na danych NASA z misji Juno odkryto, że jądro gigantycznej planety jest mniej gęste niż wcześniej sądzono, jednak dość rozbudowane. Zespół naukowców sugeruje, że może to być spowodowane bezpośrednim zderzeniem Jowisza z inną planetą.

Według opracowanego modelu, druga planeta była około 10 razy większa od Ziemi, jednak nadal 318 razy mniejsza niż Jowisz. Badacze przeprowadzili tysiące symulacji i odkryli, że najbardziej prawdopodobną przyczyną zmian w jądrze gazowego olbrzyma jest zderzenie z inną planetą.

 

Rdzeń Jowisza zawiera od 10 do kilkudziesięciu mas ziemskich ciężkich pierwiastków. Zgodnie z teoriami, powinny one osiąść w jądrze planety we wczesnych stadiach formacji Jowisza. Zamiast tego badacze znaleźli dowody na to, że ciężkie pierwiastki znajdują się również w wyższych warstwach planety.

Przerzedzenie rdzenia świadczy najprawdopodobniej o zderzeniu z inną planetą. Początkowo uważano to za niezwykle nieprawdopodobne, jednak dodatkowe testy wykazały, że możliwość zderzenia z inną planetą wynosi nawet 40%.

 

To nie koniec rozważań naukowców. Sonda Juno będzie dostarczać dodatkowych informacji na temat Jowisza, które pozwolą na doskonalenie modeli oraz scenariuszy ewentualnego zderzenia. Juno zbiera informacje o Jowiszu od lipca 2016 r. Dzięki eliptycznej orbicie Jowisza, sonda mogła zbliżyć się do gigantycznej planety bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Pozwoliło to na zebranie szczegółowych danych.

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Dodaj komentarz

Komentarze

Portret użytkownika Ku czci V

Zapewne ś.p. pan Velikowski

Zapewne ś.p. pan Velikowski śmieje się z zaświatów z pełzającej, materialistycznej "nauki" która twiedzi że "mity to tylko bajki". Nie, to nie tylko bajki. To też przekaz o wydarzeniach z przeszłości, zakamuflowany przeinaczeniami i nienaukowym opisem czego ś co ludzie widzieli lecz tego nie rozumieli. Polecam "Zderzenie Światów".