Sonda Juno pokazała nam hipnotyzujące zdjęcia Jowisza

Kategorie: 

Źródło: NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS/Gerald Eichstädt/Seán Doran

Dzięki sondzie kosmicznej Juno mamy niepowtarzalną okazję, aby podejrzeć piękno Jowisza z bliska. Najnowsze zdjęcia tylko utwierdzają nas w przekonaniu, że astrofotografię powinniśmy zaliczyć do dzieł sztuki kosmicznej.

 

NASA przedstawiła dwa zdjęcia, które zostały wykonane 24 października. Sonda Juno znalazła się wtedy około 18 906 kilometrów nad powierzchnią chmur Jowisza na półkuli północnej. To właśnie tam uchwycono nieprawdopodobne piękno tej gazowej planety.

Źródło: NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS/Gerald Eichstädt/Seán Doran

Fotografie przypominają obrazy namalowane przez artystę. W rzeczywistości są to "tylko" błękitne chmury, które przyjęły taką abstrakcyjną formę.

Źródło: NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS/Gerald Eichstädt/Seán Doran

Sonda Juno została wystrzelona 5 sierpnia 2011 roku, a w lipcu 2016 roku dotarła do Jowisza. Od tego czasu wykonuje regularne przeloty w pobliżu gazowego giganta. Powyższe zdjęcia zostały wykonane podczas dziewiątego zbliżenia. Juno ma wykonać łącznie dwanaście takich bliskich przelotów. Misja sondy kosmicznej, przynajmniej według obecnych założeń ma potrwać do lipca 2018 roku - wtedy zakończy swój żywot dokładnie tak jak sonda Cassini, czyli spali się w atmosferze Jowisza.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

Komentarze

Portret użytkownika David

Piękne zdjęcia i w dużej

Piękne zdjęcia i w dużej rozdzielczości. Mars jest bliżej, a mimo to zdjęcia z tej planety nie są takie już takie ostre. Jakby specjalnie skorygowana rozdzielczość. Czy mylę się ? Pozdrawiam