Otrzymaliśmy kolejne niezwykłe zdjęcia Jowisza

Kategorie: 

Źródło: NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS/Kevin Gill

Warta miliard dolarów sonda kosmiczna Juno dostarczyła nam fascynujące zdjęcia podczas kolejnego przelotu nad planetą Jowisz. Fotografie zostały wykonane ze stosunkowo niewielkiej odległości, dzięki czemu możemy się dokładnie przyjrzeć charakterystycznym chmurom, które posiadają nietypową barwę - począwszy od białej i brązowej aż po niebieski.

 

16 grudnia, sonda Juno wykonała 10. bliski przelot nad Jowiszem. Aparatura badawcza potrzebuje 53,5 dnia, aby wykonać pełen obieg wokół gazowego giganta. Z pomocą swojego instrumentu JunoCam, sonda zrobiła wiele zdjęć, które zostały przesłane na Ziemię i udostępnione w sieci. Część z nich została wykonana na wysokości kilkunastu tysięcy kilometrów nad powierzchnią atmosfery Jowisza.

Zdjęcia są przetwarzane pod względem kolorystycznym przez internautów, aby można było łatwiej dostrzec niezwykłe i bardzo różnorodne wzory w jowiszowej atmosferze. Co ciekawe, niektóre burze na Jowiszu posiadają większą średnicę od Ziemi. Powstała również ciekawa animacja składająca się z 20 fotografii, które obrazują lot sondy Juno nad gazową planetą.

Misja kosmiczna może dobiec końca w lipcu 2018 roku, gdy sonda wykona 12. przelot nad Jowiszem. Maszyna może wtedy skończyć dokładnie tak jak sonda Cassini, czyli poprzez wejście w atmosferę planety, gdzie ulegnie zniszczeniu. Jednak agencja NASA może również podjąć decyzję o przedłużeniu misji, jeśli uzna, że sonda Juno jest w dobrym stanie technicznym.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

Komentarze

Portret użytkownika widi

z wiki 

z wiki 

 czerwca 2018 NASA ogłosiła decyzję o przedłużeniu misji Juno do lipca 2021

Portret użytkownika świadomościowypiotr

Na ziemi jest tak: spadając w

Na ziemi jest tak: spadając w głąb ziemi przechodzi się przez atmosfere i opada na planete ziemie. Na marsie jest tak samo tylko że opada się na planete mars. Na planetach gazowych różnica między atmosferą a planetą gaz np. Jowisz jest mało dostrzegalna, na Jowiszu występuje rotacja różnicowa czyli mniemam że rejony planety gazu kręcą się z różnymi prędkościami, co za to odpowiada ?, czy są to stałe wiatry wiejące w atmosferze Jowisza czy wpływ jego księżyców?. Wiatry zapewne wieją do stref bardziej zenergetyzowanych ale stałe wiatry są spowodowane obrotem wokół własnej osi. Jakie stałe wiatry wieją na Jowiszu i jak wpływają na planete gaz ?

 

Portret użytkownika świadomościowypiotr

Chyba wymysliłem z tą rotacją

Chyba wymysliłem z tą rotacją różnicową : Planeta obraca się wokół własnej osi, prędkość to odległość pokonana w danym czasie więc z tego największą prędkość planeta posiada w równiku bo równik posiada największą odległość, w strone północenego albo południowego bieguna przy obrocie z zachodu na wschód albo odwrotnie prędkość powinna maleć gdyż maleje też odległość pokonana w danym czasie więc w gazowych planetach które nie posiadają stałej powierzchni dochodzi do widocznego zróżnicowania prędkości obrotu które to nie odpowiada za zmiane czasu w którym to planeta wykona pełny obrót. Tak by przynajmniej matematyka pasowała a jak jest w rzeczywistości ? chciałbym jakąś odpowiedż bo mnie to interesuje naprawdesmiley 

Portret użytkownika świadomościowypiotr

Zapomniałem napisać że jeśli

Zapomniałem napisać że jeśli miarą rotacji różnicowej jest prędkość obrotu danego ciała niebieskiego to wszystkie ciała posiadają rotacje różnicową a stan skupienia obiektu decyduje o tym że jest to widoczne