Sonda kosmiczna Juno nadesłała nowe zdjęcia Małej Czerwonej Plamy

Kategorie: 

Źródło: NASA/Juno

Sonda kosmiczna Juno (Jupiter Polar Orbiter) znajdująca się na orbicie Jowisza, zrobiła zdjęcie tak zwanej Małej Czerwonej Plamy. To trzeci największy wir jaki można zaobserwować w gazowej atmosferze Jowisza. 

 

Zdjęcie zrobiono 11 grudnia 2016 gdy sonda Juno znajdowała się w odległości 16,6 tysięcy kilometrów od Jowisza. Wspomniana Mała Czerwona Plama znajduje się w lewym dolnym rogu. Wir ten jest antycyklonem, który powstał w wyniku wirowania przepływu gazów wokół centralnego obszaru wysokiego ciśnienia atmosferycznego. 

 

Na półkuli północnej Jowisza, te huragany obracają się w prawo, a na południu w przeciwnym kierunku. Mała Czerwona Plama jest trzecim największym ciągle wiejącym huraganem, który istnieje nieprzerwanie w ciągu ostatnich 23 lat obserwacji Jowisza.

Jowisz - źródło: NASA/JUNO

Cele misji Juno to analizy chmur i zórz polarnych występujących na Jowiszu. Naukowcy mają nadzieję dowiedzieć się też więcej na temat pochodzenia tej planety, jego struktury i właściwości fizycznych atmosfery i magnetosfery. Misja Juno zakończy się w lutym 2018 wysłaniem sondy w ostatnią drogę w kierunku atmosfery gazowego giganta. Ten ostatni lot z pewnością dostarczy bezcennych danych, które będą jeszcze długo interpretowane przez astrofizyków.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

Komentarze

Portret użytkownika zbig67

Coś mi tu śmierdzi......

Coś mi tu śmierdzi.......średnica Jowisza wynosi 140 tyś km....z 16 tyś km nie zobaczy się krzywizny planety  i jeśli to zdjęcie jest prawdziwe (wątpię - jak w wszystko co NASA napisze) to musiało być zrobione z dużo większej wysokości.......

Portret użytkownika Szaman

Oczywiście, że będzie widać.

Oczywiście, że będzie widać. Lecąc samolotem na wysokości 10-11 km przy dobrych warunkach widać krzywiznę ziemi a co dopiero z tysięcy kilometrów nawet jeśli planeta jest większa. Pozdrowienia.