Pierwsze zdjęcia komety ISON z orbitera marsjańskiego MRO

Kategorie: 

Jedna z klatek zdjęć z instrumentu HiRISE przedstawiająca kometę ISON z perspektywy orbity Marsa - foto: (NASA/JPL/University of Arizona)

Mimo zamknięcia NASA projekty naukowe puszczone w ruch nadal funkcjonują. Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) wykonał zdjęcia komety ISON za pomocą kamery HiRISE. W tej chwili nie wygląda to imponująco.

 

Zdjęcia wykonano 29 września 2013 roku. MRO wykonał odpowiednie manewry i nakierował kamerę z High Resolution Imaging Science Experiment, która została zaprojektowana do obrazowania powierzchni planety Mars.

 

HiRISE skierowany w miejsce gdzie powinna być kometa ISON odebrał obraz małego punktu, który świecił relatywnie jasno, przynajmniej z jasnością gwiazdową. Koma tej komety nadal jest relatywnie niewielka, więc zdjęcia posłużą do obliczeń średnicy jej jądra.

Powyższe klatki pokazują fragment nieba o wielkości 256 x 256 pikseli. Odpowiada to dystansowi 13 milionów kilometrów. Nie są to jedyne zdjęcia jakie zostaną wykonane, bo HiRISE robił je jeszcze 1 i 2 października. Jednak jeszcze ich nie opublikowano, a te z 29 września są w formie niezestackowanej i dlatego nie wydobyto jeszcze wszystkich szczegółów.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

Komentarze

Portret użytkownika Polus

Chodzi raczej o to, że

Chodzi raczej o to, że kometka ta ma być relatywnie blisko, co może być ciekawe, bo ma długi warkocz... Jasności raczej dużej nie ma, bo jądro małe. Ale ile w tym prawdy to nie wiem :).

Portret użytkownika AMRŚP

Jeszcze bardziej gówno widac

Jeszcze bardziej gówno widac niż z Ziemi..., co świadczy o ciemnokicie NWO w sprawie jakiejś tam niewielkiej i mało widocznej kometki tzw. "ISON". Takie bajdurzenie mediów o tej nic nie znaczącej kometce ma na celu ukryć bombardowanie Ziemi odpadami po ekplozjach rakiet jonosferycznych rozbryzgujących chemitrale w jonosferze. Spadając na Ziemię spalają się oczywiście częściowo w atmosferze na kolor zielony, lub niebieski czyli w kolorach rozpryskanej w jonosferze chemii..
 Całe watachy osłów i baranów zaś wpatrują się w tę nic nie znacząca kometkę, która z wielkości jajka urosła medialnie do wielkości słonia....