NASA wypuściła specjalny balon do obserwacji komety ISON

Kategorie: 

Odlatujący balon misji BRRISON - Źródło: NASA

W dniu dzisiejszym w Teksasie zostanie uruchomiony specjalny balon obserwacyjny o nazwie BRRISON. Na wysokości 36 kilometrów umieszczony zostanie teleskop o średnicy zwierciadła 0,8 metra. Będzie wykorzystywany do obserwacji komety ISON w górnych warstwach atmosfery.

 

Na wysokości na której działać będzie ten teleskop ponad 99,5% atmosfery jest już poniżej i pozwala to obserwować kometę ISON w podczerwieni, ultrafiolecie i innych widmach, które nie są dostępne z powierzchni Ziemi.

Dzięki takim obserwacjom będzie można ustalić skład komety. Dzięki temu będzie można ustalić czy bardziej prawdopodobne jest to, że pochodzi z obłoku Oorta czy z pasa Kuipera. Ustalono już wcześniej, że komety mają różny skład w zależności od miejsca pochodzenia.

Jako pewną ciekawostkę można dodać, że balon w pełni rozwinięty będzie miał 261 metrów wysokości. Poza tym nazwa misji BRRISON wzięła się z Balloon Rapid Response for ISON, czyli Balonowa Szybka Odpowiedź na ISON. W czasach cięć budżetów w NASA tego typu innowacyjny projekt jest po prostu koniecznością.

 

 

 

Źródła:

https://twitter.com/BRRISON

https://www.facebook.com/BRRISON

http://brrison.jhuapl.edu/

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

Komentarze