Kometa ISON zbliża się do Słońca

Kategorie: 

Kometa ISON (C/2012 S1) widziana 12 sierpnia 2013 roku - Foto: Bruce Gary

Jeszcze parę miesięcy temu kometę C/2012 S1 ISON nazywano astronomicznym zjawiskiem stulecia. Dzisiaj nie jest to takie pewne, że obiekt ten stanie się tak jasny jak przewidywano. Mimo to pojawienie się w naszej okolicy tak dużej komety stanowi doskonałą okazję do poszerzenia poziomu wiedzy na temat tego typu ciał niebieskich.

 

Astronomowie cieszą się, że obecnie dysponujemy prawdziwą armią urządzeń obserwacyjnych i to zarówno na Ziemi jak i w kosmosie. Naukowcy zamierzają z nich korzystać w celu dokładnego sfotografowania i zmierzenia komety ISON. Gdy kometa została wykryta w zeszłym roku spekulowano, że może uzyskać ujemną magnitudę jasności. To oznaczałoby, że przyćmiłaby nawet Księżyc i to nawet w dzień. Rzeczywistość jednak okazała się zgoła odmienna i kometa nie zyskała jasności w takim tempie, w jakim oczekiwali specjaliści.

 

Dla astronomów jest też nie lada gratką, aby obserwować tak bliskie przejście komety w pobliżu Słońca. Przypomnijmy, że w peryhelium kometa ISON znajdzie się nieco ponad milion kilometrów od powierzchni gwiazdy. Wcześniej nie widziano komety, która aż tak "musnęła" Słońce.

Foto: A. De Pieri

Pierwsze szczegółowe badania komety ISON zaplanowano już na 1 października 2013 roku. Kometa znajdzie się wtedy w odległości 10 milionów kilometrów od powierzchni Marsa. Powinny się pojawić obrazy z teleskopu HiRISE, który jest zamontowany na pokładzie NASA Mars Reconnaissance Orbiter. Urządzenie zaprojektowane do wykonywania zdjęć powierzchni Marsa jest w stanie wykonywać zdjęcia przestrzeni kosmicznej na poziomie teleskopu Hubble'a.

 

Obserwacjami komety ISON zajmie się wkrótce również należący do ESA pojazd kosmiczny Mars Express oraz oba sprawne łaziki marsjańskie, Opportunity i Curiosity. Niestety do obserwacji nie będzie mogła dołączyć sonda kosmiczna Deep Impact, która uczestniczyła w eksperymencie polegającym na uderzenie w kometę Tempel 1. Tak się złożyło, że utracono ją przed kilkoma dniami.

 

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Dodaj komentarz

Komentarze

Portret użytkownika AMRŚP

Jesli ta kometa "wpadnie" na

Jesli ta kometa "wpadnie" na Słońce to będzie WIELKIE CHLUPPP... plazmy Słonecznej..
i trzy dni ciemności, bo chmura plazmy stygnąc tą naszą gwiazdę zasłoni...
 Jesli ta ISON w ogóle istnieje, bo jakoś jej nie widać....

Portret użytkownika Gutek

Jedna uwaga, Mars Express to

Jedna uwaga, Mars Express to nie pojazd tylko orbiter. Druga uwaga, jasność większą niż jasność Księżyca w pełni przepowiadały optymistyczne "onetowe" scenariusze, a nie realistyczne profesjonalne.