NASA przedstawiła sekwencję wideo z lotu komety ISON

Kategorie: 

Agencja kosmiczna NASA opublikowała sekwencję wideo przedstawiającą przelot komety ISON w naszym systemie planetarnym. Poinformowano, że ciało niebieskie porusza się z prędkością 77 tysięcy kmna godzinę. Zaprezentowane nagranie ma 5 sekund długości, ale powstało na podstawie zdjęć wykonywanych w ciągu 43 minut obserwacji.

 

Zdjęcia wykonano 8 maja 2013 roku, gdy kosmiczny wędrowiec znajdował się 648 milionów kilometrów od Ziemi. Kometa przekraczała wtedy orbity Jowisza i Marsa. W czasie dokonywania obserwacji obiekt przemieścił się o 57 tysięcy km, co odpowiada 7% odległości między Ziemia i Księżycem.

Według tego, co mówią specjaliści kometa ISON kontynuuje bieg po orbicie, dzięki której dosłownie muśnie koronę naszej pobliskiej gwiazdy. Już w listopadzie powinien ją zobaczyć każdy i to gołym okiem. Spodziewana jasność tego ciała niebieskiego właśnie na skutek zbliżenia do Słońca ma przewyższać nawet Księżyc w pełni.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Shagrath

"W czasie dokonywania

"W czasie dokonywania obserwacji obiekt przemieścił się o 57 tysięcy km, co odpowiada 7% odległości między Ziemia i Księżycem."
Średnia odległość między Ziemią a Księżycem wynosi 384,4 tys km.
Odległość, o jaką przemieścił się obiekt w tym czasie, tj. 57 tys km, odpowiada blisko 15% średniej odległości Ziemia-Księżyc.