Kometa ISON i Mars uchwycone na zdjęciach z Ziemi

Kategorie: 

Źródło: Remanzacco Observatory/Ernesto Guido, Nick Howes, iMartino Nicolini/NSO Liverpool Telescope.

Kometa ISON już została gwiazdą świata astronomicznego i na szczęście pojawiają się kolejne jej zdjęcia. Zbliżenie do Marsa było okazją do nowych obserwacji obiektu znanego też pod sygnaturą C/2012 S1. Potwierdzono ponownie obecność dodatkowej struktury z przodku komety.

 

 

Najnowsze zdjęcia pochodzą między innymi z Obserwatorium Remanzacco z Włoch z pomocą dwumetrowego Liverpool Telescope. Po zestackowaniu pojawił się najnowszy wizerunek komety ISON. Zdjęcie wykonano, gdy kometa znajdowała się 10,5 miliona kilometrów od Marsa.

Trzy różne widoki komy komety ISON. Źródło: Remanzacco Observatory/Ernest Guido, Nick Howes i Martino Nicolini.
 

Zespół z Remanzacco próbował potwierdzić pojawienie się dżetu gazowego z przodu komety, ale początkowo nie udało im się tego dokonać. Jednak z pomocą dr Nalina Samarasinha z Planetary Science Institue w USA, który podzielił się z naukowcami z Włoch swoimi algorytmami do przetwarzania zdjęć udało im się w końcu ustalić ponad wszelką wątpliwość, że dżet istnieje.

Mars na dole po prawe i kometa ISON na górze po lewej, stackowane za pomocą DeepSkyStacker - Foto : Ari Koutsouradis.
 
Bardzo ciekawie wygląda też zdjęcie wykonane przez Ariego Koutsouradisa z Maryland. Widzimy na nim zarówno Marsa jak i kometę ISON. Zdaniem tego astrofotografa kometa nie była widoczna za pomocą okularu jego teleskopu Stellarvue 80ED. Kometę udało się uchwycić dopiero po dokręceniu Nikona D5000.

 

 

 

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Dodaj komentarz

Komentarze

Portret użytkownika Lena

Byłam świadkiem  w dniu 1

Byłam świadkiem  w dniu 1 sierpnia 2013 o 20.oo gdy po deszczu , na moja prośbe Pan Bóg dał mi swoj kolejny znak ,rozstapily się chmury a na niebie pojawiły się dwie ogniste świtliste kule sloneczne . Dziekowalam Panu Bogu za ten cud. Zrobilam nawet zdjęcie jednak zbyt póżno to zrobiłam  zajęta podziwianiem widoku gdy slońca zaczęły powoli się rozpływać . Na początku widoczne były jako dwa slońca. Bylo to prawdopodobnie nibiru odbite od slońca. dlatego widać było dwa słońca.  Życie jest piękne z Panem Bogiem.