Aktualizacja informacji na temat komety C/2012 S1 - ISON

Kategorie: 

Kometa C/2012 S1 widziana 12 września 2013 roku - Źródło: Carl Hergenrother / Vatican Observatory / University of Arizona

Aktualnie kometa C/2012 S1 zwana też kometą ISON znajduje się około 383 miliony kilometrów od Ziemi. Porusza się z prędkością 110 376 km/h co odpowiada 30,66 km na sekundę. Lada dzień rozpoczną się jej obserwacje z Marsa. Znajdujące się tam ziemskie urządzenia będą zwracały swoje obiektywy w kierunku tego tajemniczego ciała niebieskiego.

 

Okazja jest szczególna, bo kometa znajdzie się 1 października w odległości 10,5 milionów kilometrów od powierzchni tej planety. Powinno być to wystarczające, aby kometę ISON zdołały zaobserwować znajdujące się na powierzchni Marsa ziemskie łaziki.

 

Najnowsze wyniki z należącego do NASA satelity Swift zostały już przetworzone i z danych wynika, że jądro komety ISON ma 4,82 km średnicy. Obliczono to częściowo estymując wielkość na podstawie emitowanego lodu i pyłu.

Zdjęcie komety ISON wykonane 15 września - źródło: www.brucegary.net/ISON

Kometa ISON miała być astronomiczną atrakcją dekady, ale nie spełniła do tej pory pokładanych w niej nadziei. Dotyczy to zwłaszcza prognozowanej jasności obiektu. Nie wzrosła ona na tyle, aby spodziewać się ujemnej magnitudy. Nadal jednak jest szansa, że kometa będzie widoczna gołym okiem.

 

Jej pojawienie się będzie śledzić prawdziwa armada amatorskich teleskopów, ale również wiele obserwatoriów znajdujących się w przestrzeni kosmicznej. Kometa C/2012 S1 będzie cały czas przyspieszać aż w okolicy 28 listopada osiągnie niesamowitą prędkość 1 359 896 km/h. Astronomowie spodziewają się, że przy tym "muśnięciu" Słońca dojdzie do tak znacznego ogrzania powierzchni komety, że powinniśmy się doczekać na tyle dużego warkocza, aby mógł rozbłysnąć oświetlony światłem słonecznym.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

Komentarze

Portret użytkownika Stardust

 Do mnie najbardziej trafia

 Do mnie najbardziej trafia hipoteza ze jest to Nemezis, bratnia gwiazda Slonca ktora porusza sie wokol niego na eliptoidalnej orbicie i wraca co 26mln lat. 10cio krotnie od niego mniejsza moze posiadac wlasny uklad planetarny. Pewne jest to, ze stanie sie cos zupelnie nieoczekiwanego. Nasa klamie od poczatku, amerykanie  gromadza zywnosc w podziemnych bazach i szykuja sie do gwiezdnych wojen. Tym razem zobaczymy Star Wars na zywo bo nie wierze, ze nie wyciagna nowych zabawek. W Czelabisku zestrzelili meteoryt bo moglo byc grubo wiec widac, ze nowe zabawki to juz nie sa atomowki tylko zaawansowana technologia. Ison jednak jest za masywny na jakikolwiek rodzaj broni. Oby tylko nie bylo to Ostatnie Przedstawienie.... Ja stawiam na to, ze jest na kursie kolizyjnym z Marsem i wlasnie tego nam nie mowia. Okaze sie 1go pazdziernika. Obym sie mylil.