Drugi warkocz komety ISON nadal pozostaje widoczny

Kategorie: 

Jedno z pierwszych zdjęć z podwójnym warkoczem wykonane 6 listopada 2013 - Źródło: Damian Peach)

Każdego dnia kometa ISON zbliża się do Słońca. Rośnie temperatura, w jakiej znajduje się to ciało niebieskie a także zwiększa się jej prędkość. Podwójny warkocz kometarny, który zaobserwowano przed kilkoma dniami pozostał dobrze widoczny.

 

Podstawowy warkocz to prawie zawsze zjonizowany gaz wypychany w stronę przeciwną do wiatru słonecznego. Drugi mniejszy warkocz składa się głównie z pyłu, o czym świadczy jego inny kierunek. Jest tak, dlatego, ponieważ on porusza się względem orbity komety a nie względem Słońca.

Kometa ISON - foto: M.Jager

NASA prowadzi też obserwacje komety C/2012 S1 ISON za pomocą Chandra X-ray observatory. To już dziewiąte urządzenie w kosmosie obserwujące kometę. Zdjęcie z 3 listopada wykonano za pomocą spektrofotometru niskiej rozdzielczości ACIS-S.

Obraz komety wygląda normalnie. Największa jasność pochodzi ze strony jądra zwróconej do Słońca. Naukowcy twierdzą też, że dopiero od niedawna dowiedzieliśmy się o tym, że komety emitują promieniowanie rentgenowskie. Sama kometa ISON jaśnieje znacząco w tych długościach fal. Jeśli ISON przetrwa zbliżenie ze Słońcem następny raz w X-ray zostanie ona sfotografowana przez należący do NASA pojazd MESSENGER.

Obecnie ISON znajduje się wewnątrz orbity Wenus i przesuwa się w pobliżu Gwiazdozbioru panny. Niestety, aby ją zobaczyć trzeba wstać wcześnie rano. Kometa ISON świeci obecnie z jasnością +8 więc jest idealnym celem obserwacji nawet za pomocą lornetek. W naszej szerokości geograficznej oprócz wczesnej pory zniechęcają chmury, których raczej przybywa.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz