Kometa C /2013 A1 jednak nie zderzy się z Marsem

Kategorie: 

Symulacja przelotu komety C/2013 A1 - źródło: NASA/JPL Caltech

Nowe obserwacje komety C/2013 A1 (Siding Spring) pozwoliły na znaczne udoskonalenie orbity komety i wszystko wskazuje na to, że jednak nie dojdzie do kolizji tego ciała niebieskiego z powierzchnią Marsa w październiku 2014 roku. 

 
Na podstawie nowych danych ustalono, że ewentualna kolizja jest o wiele mniej prawdopodobna niż sądzono wcześniej. Ostatecznie najmniejszy dystans do Marsa komety C/2013 A1 wyniesie około 110 tysięcy kilometrów od powierzchni.
 
Oczywiście kometa musi być nadal obserwowana, aby kontrolować jej pozycję na orbicie oraz jej ewolucję z powodu oddziaływań grawitacyjnych. Nowe dane zebrane przez NASA znacznie zmniejszą prawdopodobieństwo kolizji komety z Marsen z około 1 do 8000 na około 1 do 120 000.
 
Ostatni szacowany czas przejścia tego obiektu w najbliższej okolicy Czerwonej Planety jest to 18:51 UTC 19 października 2014 roku. W chwili największego zbliżenia, kometa będzie po nasłonecznienionej stronie planety. Przyszłe obserwacje C/2013 A1 mogą jeszcze ulepszyć naszą wiedzę o jej orbicie. 
 
Warto zauważyć, że już w październiku tego roku równie blisko Marsa przejdzie kometa ISON, której przelot przez Układ Słoneczny ma być wydarzeniem astronomicznym dekady. 
 
 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

Komentarze

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

No proszę... ta kometa sobie

No proszę... ta kometa sobie juz niejednokrotnoie odbyła ta trasę i niby dlaczego miałaby walnąc teraz w Marsa? Oj głupi wy głupi...mieniący sie naukofffcami...
 I tak własnie jest z naszym Wszechświatem... Kolizje kosmiczne odbywają się jak wygrana w rachunku prawdopodobieństwa, ( czyli Totka) co przy bezmiarze kosmosu jest raczej wyjatkowe...
 I tak jest z Ziemią i jej zagrrożeniami. Największym zagrozeniem dla Ziemian jest kosmiczny Syjonizm...
 

Angelus Maximus Rex