Obserwacje radarowe komety P/2016 BA14

Kategorie: 

Źródło: Panstarrs

22 marca bieżącego roku, kometa P/2016 BA14 dokonała drugiego najbliższego przelotu w historii wszystkich komet, które kiedykolwiek zbliżyły się do Ziemi. Na szczęście obiekt ten przeleciał wystarczająco daleko, aby nie sprawiać zagrożenia dla naszej planety. Przelot był też okazją do wykonania zdjęć radarowych jądra tej komety.

 

Ostatecznie kometa P/2016 BA14 przeleciała koło Ziemi 22 marca, kiedy w perygeum zbliżyła się na odległość 3,5 mln kilometrów. Ostatni razy gdy ludzkość była świadoma bliższego przelotu miał miejsce 1 lipca 1770 roku, kiedy to kometa Lexell zbliżyła się na jedynie 2,2 mln kilometrów.

 

Eksperci z Goldstone Solar System Radar W Kalifornii, wykorzystali przelot obiektu P/2016 BA14 do dokonania zdjęć radarowych komety. Okazało się, że jej jądro ma około kilometr średnicy. Dzięki zebranym danym udało się dokonać mapowania powierzchni pozwalającego osiągnąć rozdzielczość 8 metrów na piksel.

 

Zdjęcia radarowe wskazują, że jądro komety P/2016 BA14 ma nieregularny kształt i obraca się wokół swojej osi co 35 do 40 godzin. Z innych badan wynika, że kometa odbija mniej więcej 3% padającego na nią światła słonecznego. Specjaliści twierdzą, że to typowa wartość dla znanych komet

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz