Ryzyko zderzenia Marsa i komety nie opóźni planów hinduskiego programu marsjańskiego

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Przedstawiciele hinduskiej agencji kosmicznej ISRO (Indian Space Research Organisation) poinformowali, że planowane przez nich wyniesienie w kosmos statku kosmicznego, który stanie się pierwszym należącym do Indii orbiterem marsjańskim nie opóźni się.

 

Szef agencji, dr K Radhakrishnan powiedział, że wstrzymanie misji jest wykluczone. Naukowcy wskazują, co prawda na możliwość zderzenia Marsa z kometą C/2013 A1 (Siding Spring), ale ostatnio to prawdopodobieństwo znacznie spadło. Początkowo ryzyko kolizji wynosiła 1 do 8000 a obecnie tylko 1 do 20 000.

Indie planują swoją pierwszą misję marsjańską już od jakiegoś czasu. Pierwszym jej etapem będzie dostarczenie na orbitę pobliskiej planety własnego orbitera zdolnego do nawiązania komunikacji z Ziemią. Aby tego dokonać Hindusi zbudowali nawet specjalne centrum w Bylalu w okolicach Bangalore. Sama misja potrwa 300 dni i ma się rozpocząć w listopadzie, kiedy Ziemia i Mars będą najbliżej siebie. Ponieważ są to dopiero pierwsze tak ambitne wyzwania dla hinduskiego programu kosmicznego istnieje szereg ryzyk, które mogą doprowadzić do utraty misji.

Indyjska rakieta Mangalyaan, która ma zostać użyta do wysłania orbitera

Sonda ma wykorzystywać tylko jeden silnik, co stanowczo zwiększa ryzyko jej utraty o ile nie będzie w stanie wystartować go w celu korekty pozycji na orbicie czerwonej Planety. Gdyby do tego doszło zbyt bliskie spotkanie Marsa i komety C/2013 A1 (Siding Spring) mogłoby to dodatkowo wywrzeć niekorzystny wpływ na lot sondy. Hindusi gotowi są jednak ponieść ryzyko, ponieważ kolejne tak korzystne okienko czasowe do wysłania misji marsjańskiej będzie miało miejsce aż za 26 miesięcy.

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz