Sonda InSight wylądowała na Marsie! Otrzymaliśmy pierwsze zdjęcia z powierzchni Czerwonej Planety

Kategorie: 

Źródło: NASA/JPL-Caltech

26 listopada przed godziną 21:00 czasu polskiego, na Marsie wylądowała sonda InSight agencji NASA. Jest to pierwsza misja kosmiczna, która zajmie się badaniami geologicznymi i wykona odwierty na Czerwonej Planecie. Jak dotąd wszystko przebiega bez zakłóceń - lądownik nie doznał żadnych uszkodzeń i wykonuje wszystkie zadania zgodnie z planem. InSight wysłała również na Ziemię pierwsze wyraźne zdjęcie z powierzchni Marsa.

 

 

Sonda InSight została wystrzelona w kosmos 5 maja 2018 roku z pomocą rakiety Atlas V. Start odbył się z amerykańskiej Bazy Sił Powietrznych Vandenberg w Kalifornii. Sonda potrzebowała niemal 7 miesięcy, aby dotrzeć na Marsa, a wczoraj pomyślnie wylądowała na równinie wulkanicznej Elysium Planitia. Tuż po lądowaniu dostarczyła na Ziemię zdjęcie z efektem rybiego oka, które było jednak niewyraźne, ponieważ sonda nie zdjęła osłony z obiektywu.

Źródło: NASA/JPL-Caltech

Dopiero na drugim zdjęciu, wolnym od wszelkich zanieczyszczeń, można zobaczyć wszystkie szczegóły, w tym powierzchnię planety, marsjańskie niebo i oczywiście fragment lądownika InSight.

Źródło: NASA/JPL-Caltech

Sonda wylądowała dokładnie tam, gdzie powinna. Po kilku godzinach poinformowała nas, że z powodzeniem rozłożyła swoje panele słoneczne, które zaczęły produkować energię elektryczną, niezbędną dla rozpoczęcia misji. Sonda wkrótce przystąpi do pracy. Z pomocą zrobotyzowanego ramienia rozmieści instrumenty naukowe na powierzchni Marsa i wykona zdjęcia gruntu, aby naukowcy mogli podjąć decyzję o rozpoczęciu odwiertów.

Źródło: NASA

Sonda InSight ma za zadanie wykonać dziurę o głębokości 5 metrów. Dokona tego z pomocą polskiego urządzenia Kret HP3, które pozwoli sprawdzić ciepło wydobywające się z powierzchni planety, a także przeprowadzić badania sejsmiczne i geodezyjne. Misja kosmiczna potrwa do 24 listopada 2020 roku.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz