Nowy magiczny widok Mgławicy Oriona

Kategorie: 

Źródło: www.flickr.com/photos/paul_in_uk/8590102031/in/pool-universetoday

Astrotografowie zadziwiają czasami obrazami, jakie udaje im się zobaczyć na nocnym niebie przy wykorzystaniu matryc CCD i odrobiny wiedzy, co do ich wykorzystania. Długie czasy naświetlania i odpowiednie filtry wyciągają niekiedy bardzo wiele szczegółów zwykle niewidocznych. Powyższa fotografia przedstawia ogromną chmurę gazu i pyłu, który znajduje się w Mgławicy Oriona znaną tez jako M42.

 

Zdjęcie wykonał Paul Hutchinson, który użył filtrów zwanych paletą Hubbla nazwaną tak na cześć należącego do NASA teleskopu "Hubble”, który ma zdolność do robienia zdjęć w bardzo wąskim zakresie długości fal. Zdjęcie tego typu wykonuje się za pomocą specjalnych filtrów. Umożliwia to, wyciąganie szczegółów z obiektów, których nie można zaobserwować gołym okiem. Na tym zdjęciu, różne filtry tworzą kolory Ha=Zielony, S=Czerwony, O=Niebieski.

 

Mgławica Oriona zwana też M42, jest rozproszoną mgławicą znajdująca się na południe od pasa Oriona w gwiazdozbiorze Oriona. Jest to jedna z najjaśniejszych mgławic i widać ją gołym okiem na nocnym niebie. M42 znajduje się w odległości około 1350 lat świetlnych od nas i jest najbliżej obszaru aktywnego formowania się gwiazd.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze