NASA pokazała niezwykłe zdjęcie marsjańskiej błękitnej wydmy

Kategorie: 

Źródło: NASA

Ogromna błękitna wydma piaskowa została uchwycona na zdjęciu satelitarnym Czerwonej Planety. Fotografię wykonała sonda kosmiczna Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) agencji NASA.

 

Wydma znajduje się w polu w kształcie półksiężyca na dnie 236-kilometrowego Krateru Lyota, leżącego około 50 stopni na północ od marsjańskiego równika. Ta konkretna wydma wyróżnia się wśród innych tym, że ma nieco inny skład niż otaczający ją piasek.

 

Mimo niezwykłego koloru na fotografii, wydma nie jest w rzeczywistości błękitna. Każde zdjęcie wykonane przez sondę posiada minimalne rozciągnięcia, co ma na celu zwiększanie kontrastu. Wydma w rzeczywistości jest szara, jednak ze względu na kontrast, na tle Czerwonej Planety wydaje się być niebieska.

Sonda Mars Reconnaissance Orbiter dotarła na orbitę Marsa w marcu 2006 roku. Od tego czasu statek kosmiczny wykonał wiele różnych misji, począwszy od poszukiwania wody po zbadanie potencjalnych miejsc lądowania dla łazików kosmicznych. Orbiter przekazuje również dane z łazików Opportunity oraz Curiosity z powrotem na Ziemię.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

Komentarze