Otrzymaliśmy kolejne rewelacyjne zdjęcia pierścieni Saturna

Kategorie: 

Źródło: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute

Sonda Cassini "bombarduje" nas kolejnymi zdjęciami Saturna. Ostatnio mieliśmy okazję zobaczyć fascynującą sześciokątną, gigantyczną burzę na północnej półkuli tej gazowej planety. Tym razem możemy zobaczyć przepiękne pierścienie Saturna z bliskiej odległości.

 

Cassini krąży wokół tej wielkiej planety i ma okazję dokładnie przyjrzeć się pierścieniom zewnętrznym. Najnowsze zdjęcia posiadają wysoką jakość i przedstawiają szczegóły pierścieni A i B jak nigdy dotąd. Na fotografiach widać nawet "małe" detale o wielkości 550 metrów.

Pierścień A, po lewej stronie widoczna zmiana gęstości - źródło: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute

Sonda stopniowo zbliża się do Saturna. Pod koniec kwietnia jej orbita ulegnie zmianie i będzie przemieszczać się pomiędzy wewnętrznymi pierścieniami a planetą gazową. Będzie to wspaniała okazja do wykonania kolejnych zdjęć.

Pierścień A - źródło: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute

Cassini zbliża się więc do ostatniego etapu misji. Miejmy tylko nadzieję, że nie nastąpi jakaś niespodziewana usterka, która uniemożliwi nam obserwację Saturna z jeszcze mniejszej odległości. Finał misji ma być spektakularny.

Fragment zewnętrznego pierścienia B - źródło: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute

15 września, sonda wykona samobójczy manewr i wejdzie w atmosferę Saturna. Cassini będzie do samego końca przesyłać nam zdjęcia, aż nastąpi jej śmierć.

Fragment zewnętrznego pierścienia B - źródło: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute

Wystrzelenie sondy kosmicznej nastąpiło w 1997 roku. Podróż na Saturna trwała zatem 20 dobrych lat. W 2002 roku, Cassini wykonała pierwsze zdjęcia tej planety a dwa lata później stała się jej pierwszym sztucznym satelitą. Główna misja badawcza trwała 4 lata, lecz po jej zakończeniu, misja sondy kosmicznej została dwukrotnie przedłużona i ostatecznie zakończy się za 7 miesięcy.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

Komentarze

Portret użytkownika świadomościowypiotr

Masa wraz z oddalaniem się od

Masa wraz z oddalaniem się od planety traci ciężar aż do momentu w którym nie będzie reagowała z grawitacją planety, Saturn posiada rotację różnicową z najsilniejszym wiatrem i najszybszym okresem obrotu tej strefy wokół własnej osi. Ponieważ wszystkie gazowe planety w naszym układzie posiadają pierścienie wokół równika i najszybsze okresy obrotu w tym rejonie to twierdze że wyrzut masy z równików jest odpowiedzialny za powstanie tych pierścieni, moje pytanie brzmi czy sąda cassini mie zaobserwowała właśnie takiego wyrzutu gazu który utracił by ciężar i osiadł na pierścieniu ?

Portret użytkownika inny czepialski

"Wystrzelenie sondy

"Wystrzelenie sondy kosmicznej nastąpiło w 1997 roku. Podróż na Saturna trwała zatem 20 dobrych lat"

Nieprawda.
Cassini weszła na orbitę wokół Saturna już w połowie 2004 roku. Czyli podróż na Saturna trwała ...

Portret użytkownika maruda

"Cassini będzie do samego

"Cassini będzie do samego końca przesyłać nam zdjęcia, aż nastąpi jej śmierć."- Czyli eksploduje w atmosferze Saturna z plutonem, którego wg wikipedii posiada ok 50kg... a co tam no przecież wolno nam zniszczyć kolejną planetę, nam wszystko wolno!