Sonda Parker Solar Probe zrobiła zdjęcie Ziemi

Image

Źródło: NASA

Dwa miesiące temu rozpoczęła się wyjątkowa misja kosmiczna – sonda Parker Solar Probe została wysłana w pobliże Słońca, gdzie będzie mogła zająć się badaniami naszej gwiazdy. Naukowcy skorzystali z okazji i z pomocą dwóch teleskopów pokładowych WISPR sfotografowali Ziemię.

 

 

Poniższe zdjęcie zostało wykonane 25 września. W tym czasie, sonda Parker Solar Probe kierowała się w stronę Wenus, aby skorzystać z asysty grawitacyjnej. Jasny okrągły punkt to nasza planeta.

Image

Źródło: NASA/Naval Research Laboratory/Parker Solar Probe

Fotografia została wykonana z odległości około 43,5 miliona kilometrów od Ziemi. Po przybliżeniu zdjęcia, po prawej stronie można dostrzec niewielkie zgrubienie. To oczywiście Księżyc.

Image

Zbliżenie na Ziemię z Księżycem, widocznym po prawej stronie – źródło: NASA/Naval Research Laboratory/Parker Solar Probe

Parker Solar Probe posiada na swoim wyposażeniu cztery instrumenty naukowe – FIELDS, ISIS, WISPR i SWEAP. WISPR (Wide-Field Imager for Solar Probe) to dwa teleskopy z detektorami typu CMOS, które wykonają obrazy korony słonecznej i wewnętrznej heliosfery. WISPR to jedyny instrument obrazujący, jaki zainstalowano na pokładzie sondy.

 

Misja Parker Solar Probe potrwa 7 lat. W tym czasie, sonda wykona 24 zbliżenia do gwiazdy, a z każdym przelotem będzie coraz bliżej Słońca. Wszystkie instrumenty naukowe zostały odpowiednio zabezpieczone przed bardzo wysokimi temperaturami. Sonda kosmiczna otrzymała grubą na 11,5 cm osłonę termiczną, która powinna ją ochronić przed spaleniem się.

 

0
Brak ocen

No szalu nie ma, cos pozno sie zorietowali ze mozna fotke Ziemi zrobic. Czyli nadal nie ma fotografi Ziemi w calosci z kosmosu. Bo jak znawcy tematu podaja, NASA nie ma zdjecia calej Ziemi. Wszystkie foty sa to zlepki fotografii jak i fantazji grafikow komputerowych :).

Czyli cos jest na rzeczy, plaskoziemcy gora :D

pozdrawiam wszystkich

0
0