Mars Reconnaissance Orbiter wypatrzył miejsce, w którym znajduje się łazik Curiosity

Kategorie: 

Źródło: NASA/JPL

Wkrótce minie rok, gdy na Marsie znalazł się lądownik Mars Science Laboratory, na którego pokładzie znajdował się łazik Curiosity. Agencja kosmiczna NASA, która jest właścicielem pojazdu, opublikowała właśnie zdjęcie przedstawiające miejsce lądowania oraz ślady, jakie wykonał zdalnie sterowany pojazd.

 

Zdjęcie w wysokiej rozdzielczości zostało wykonane 27 czerwca 2013 roku za pomocą urządzenia High Resolution Imaging Science Experiment (HiRISE) znajdującego się na pokładzie orbitera Mars Reconnaissance Orbiter (MRO). Widać na nim łazik Curiosity znajdujący się w obszarze zwanym kraterem Gale.

Bardzo wyraźne są też ślady, jakie zostawił za sobą Curiosity. Jak widać odległość, jaką przemierzył nie jest zbyt imponująca. Zdjęcie jest tak wyraźne dzięki specjalnemu oświetleniu. Słońce było w momencie wykonywania fotki idealnie w linii z MSL MRO. Ci, którzy wątpili czy Curiosity jest w ogóle na Marsie, czy też na pustyni w Utah mogą to traktowac, za potwierdzenie, że rzeczywiście łazik znajduje się na czerwonej planecie.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz