Niesamowite obrazy Jowisza i jego satelitów

Kategorie: 

Jowisz to największa planeta w Układzie Słonecznym. Z tego też powodu stanowi bardzo wdzięczny cel do obserwacji astronomicznych. Jego księżyce można zobaczyć nawet silniejszą lornetką. Gdy dysponuje się odpowiednim sprzętem optycznym można wykonać takie zdjęcia jak w powyższym nagraniu.

 

Film powstał poprzez nałożenie na siebie sekwencji zdjęć, co stwarza doskonałe wrażenie ciągłości ruchu planety i obiegających go ciał niebieskich. Można zobaczyć nie tylko ruch obrotowy Jowisza, ale i początek tranzytu Ganimedesa. Widać też zaburzenia w warstwie chmur, gdy za globem gazowego giganta znika księżyc Io.

Autorem tych niezwykłych ujęć jest astrofotograf amator, Michael A. Philips. Do ich wykonania wykorzystał 14 calowy teleskop o światłosile f/4.5. Wraz z odpowiednim napędem staje się to zestaw wystarczający do tego, aby prowadzić obserwacje o tej jakości. Z informacji z jego bloga wynika też, że do wykonania tej sekwencji wykorzystał on soczewkę Barlowa 5x, która dalą mu ostatecznie teoretyczną ogniskową 9200 mm.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika MJ

      Ot co potrafi w

      Ot co potrafi w dzisiejszych czasach astronomia amatorska. Te zdjęcia są lepsze od niejednych opublikowanych przez NASA. Brawo, piękna robota. Chciałbym zobaczyć foto Saturna i Księżyca zrobione przez tego gościa:-)

Portret użytkownika dfdf

Publikując swoje zdjęcia

Publikując swoje zdjęcia Księżyca, pewnie by złamał jakieś prawo i by go wsadzili. Powód zawsze się znajdzie u czosnków którzy rządzą bezpieczeństwem USA.