Teleskop Kosmiczny Hubble'a wykonał zdjęcie gigantycznej galaktyki hybrydowej UGC 12591

Kategorie: 

Źródło: NASA

Odległa galaktyka UGC 12591 fascynuje astronomów. Jest niezwykle masywna i podejrzewa się, że w przeszłości mogła pochłonąć inną galaktykę. Są to oczywiście wyłącznie przypuszczenia, które naukowcy próbują potwierdzić.

 

Teleskop Kosmiczny Hubble'a sfotografował galaktykę UGC 12591 (zdjęcie na górze), o czym powiadomiła niedawno agencja NASA. Ten kosmiczny obiekt został sklasyfikowany jako hybryda galaktyki soczewkowatej i spiralnej. Znajduje się około 400 milionów lat świetlnych od Ziemi w Supergromadzie w Perseuszu-Rybach - jest to długa i gęsta ściana galaktyk ciągnąca się na długości około 300 milionów lat świetlnych.

 

UGC 12591 znajduje się w gwiazdozbiorze Pegaza. Charakteryzuje się ogromną masą - jest 4 razy cięższa od Drogi Mleczej. Ponadto, jest najszybciej obracającym się wokół własnej osi obiektem wśród znanych nam galaktyk - wiruje z prędkością około 1,8 miliona kilometrów na godzinę.

 

Odległa galaktyka hybrydowa jest jedną z największych znanych nam struktur we Wszechświecie. Astronomowie badają, czy UGC 12591 faktycznie powstała w wyniku kolizji z inną galaktyką, czy po prostu osiągnęła takie rozmiary z biegiem czasu. 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

Komentarze