Przegląd wydarzeń astronomicznych maja 2013

Kategorie: 

W maju spodziewamy się czterech głównych atrakcji astronomicznych. Pierwszą z nich jest deszcz meteorów Akwarydów. Poza tym spodziewane jest pierścieniowe zaćmienie Słońca oraz półcieniowe zaćmienie Księżyca. Miesiąc maj zamknie parada trzech planet.

 

Od 06 maja na nocnym niebie będzie można zobaczyć związane ze słynną kometą Halleya Akwarydy. Ten deszcz meteorów może nas uraczyć widokiem spadających gwiazd. Ich częstotliwość upadku może dochodzić do 40 na godzinę. Jeśli pogoda dopisze ten romantyczny widok można będzie obejrzeć przed świtem 6 i 7 maja.

 

Po deszczu meteorów już 10 maja spodziewany jest kolejny ekscytujący spektakl, pierścieniowe zaćmienie Słońca. Będzie je można zobaczyć przede wszystkim w Australii, w niektórych częściach południowo-wschodniej Azji oraz we wschodniej części Oceanu Indyjskiego. Będzie je również widać z Oceanii i na zachodnim oraz środkowym Pacyfiku.

 

Warte odnotowania jest też półcieniowe zaćmienie Księżyca, które odbędzie się 25 maja. Będzie jednak obserwowane od bardzo wczesnych godzin rannych, więc z pewnością zjawisko przyciągnie tylko wyjątkowych zapaleńców astronomii. Pod koniec miesiąca, 27 maja, dojdzie do ciekawego spektaklu w wykonaniu Merkurego, Wenus i Jowisza. Ich koniunkcja spowoduje, że zaraz po zachodzie Słońca planety będą przybierały kształt małego trójkąta. Jeśli pogoda dopisze, trio planet zapowiada się na bardzo barwny spektakl.

 

NASA sugeruje, aby zwracać uwagę na pozycję Księżyca, ponieważ będzie się on w maju znajdował w okolicy wielu obiektów dalekiego nieba, które da się oglądać za pomocą amatorskich teleskopów. Dzięki towarzystwie tak jasnego punktu orientacyjnego, jaki stanowi srebrny glob możliwe jest łatwiejsze zlokalizowanie takich obiektów dalekiego nieba jak trio galaktyk M-65, M-66 i NGC-3628.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Pacal

Dziwię  się Adminowi

Dziwię  się Adminowi tu.
Mianowicie dość selektywnemu doborowi sygnalizowanych zjawisk.
Jakoś nic o kometach w tym roku /wzmianki o Akwarydach towarzyszących komety Halleya, do tej kategorii nie zaliczam/ a przxcież tych komet okazuje się zże ma w tym roku być coraz wiecej! Niektóre są z Ziemi widoczne już teraz okiem nieuzbrojonym.