Nowe zdjęcia Mgławicy Krewetka wykonane za pomocą teleskopu VLT

Kategorie: 

Mgławica Krewetka, IC 4628 - źródło: ESO/VLT

W konstelacji Skorpiona znajduje się mgławica przypominająca kształtem krewetkę i tak właśnie jest nazywany ten obiekt kosmiczny. Astronomowie ze zlokalizowanego na półkuli południowej europejskiego obserwatorium Paranal (ESO) w Chile wykorzystując teleskop VLT (Very Large Telescope) zdołali wykonać niezwykle szczegółowe zdjęcie tego obiektu.

 

Mgławica Krewetka jest znaną mgławicą gwiazdotwórczą, która w podręcznikach astronomii bywa określana sygnaturą IC 4628. Obiekt ten znajduje się 6 tysięcy lat świetlnych od Ziemi. Najnowsze zdjęcia pokazują gromady gorących, nowopowstałych gwiazd, które znajdują się pośród obłoków gazu w tej mgławicy.

 

Według aktualnego poziomu wiedzy nowe gwiazdy emitują gaz, który formuje się w obłoki. Emitują też bardzo intensywne promieniowanie. Najbardziej zauważalne jest spektrum ultrafioletu. Tego samego, który emituje nasze Słońce. Duża cześć tego promieniowania docierająca do Ziemi jest tłumiona, ale dłuższe fale przenikają i powodują efekty takie jak opalanie skóry. Młody gwiazdy w IC 4628 emitują bardzo dużo takiego promieniowania.

Mgławica Krewetka, IC 4628 - źródło: ESO/VLT

IC 4628 ma średnicę 250 lat świetlnych a większość emitowanego przez nią promieniowania nie jest odbierana przez ludzkie oko. Od kilku milionów lat tworzą się tam jednak nowe gwiazdy i to zarówno pojedyncze jak i gromady. Dzięki nowemu zdjęciu można było bliżej się przyjrzeć gromadzie zwanej Collinder 316. Aby uzyskać obraz o takiej szczegółowości i dokładności potrzebowano wielu tygodni obserwacji o skumulowanym czasie ekspozycji wynoszącym 26 godzin.

 

VLT to największy na świecie teleskop stworzony do analiz nieba w świetle widzialnym. Wykonuje zdjęcia za pomocą 32 detektorów CCD zdolnych do tworzenia zdjęć w rozdzielczości 268 megapikseli. Wizerunek Mgławicy Krewetka to największe pojedyncze zdjęcie kiedykolwiek opublikowane przez europejskie obserwatorium w Chile.

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen