Badania sugerują, że Merkury może być aktywny tektonicznie

Image

Źródło: NASA/JHUAPL/Carnegie Institution of Washington/USGS/Arizona State University

Wyniki sfinansowanych przez agencję NASA badań wskazują, że Merkury - pierwsza planeta od Słońca - wciąż kurczy się. Zdjęcia sondy Messenger przedstawiają formacje geologiczne, których wcześniej nie udało się dostrzec. Według specjalistów, ich obecność wskazuje, że Merkury, podobnie jak Ziemia, wciąż jest planetą aktywną tektonicznie.

 

Wielkie skarpy zostały odkryte na powierzchni Merkurego już w latach 70. podczas misji bezzałogowej sondy kosmicznej Mariner 10. Ich obecność została dodatkowo potwierdzona przez sondę Messenger. W ciągu ostatnich 18 miesięcy swojej działalności, Messenger stopniowo obniżał wysokość lotu, co pozwoliło wykonać zdjęcia powierzchni planety w wysokiej rozdzielczości z mniejszej odległości. Dokładnie 30 kwietnia 2015 roku, sonda roztrzaskała się o Merkurego.

 

Formacje geologiczne, o których była mowa na początku, zostały odkryte po raz pierwszy. Posiadają niewielkie rozmiary, co zdaniem naukowców wskazuje na ich młody wiek. Badacze twierdzą również, że Merkury prawdopodobnie nadal jest aktywny tektonicznie a jego kurczenie się jest spowodowane ochładzającym się wnętrzem tego ciała niebieskiego.

Image

Źródło: NASA/JHUAPL/Carnegie Institution of Washington/Smithsonian Institution

Przez wiele lat naukowcy uważali, że aktywność tektoniczna Merkurego miała miejsce w odległej przeszłości. Najnowsze wyniki badań oraz odkrycie mówiące o tym, że pierwsza planeta od Słońca posiadała kiedyś pole magnetyczne potwierdzają, że wciąż gorące wnętrze Merkurego stopniowo ochładza się. Możliwe, że na tej niewielkiej planecie mają miejsce wstrząsy, podobne do tych na Ziemi, a kiedyś będziemy mogli zajestrować je przy pomocy sejsmografów.

 

0
Brak ocen