Na Merkurym odkryto wielką dolinę, która potwierdza kurczenie się planety

Kategorie: 

Źródło: NASA/JHUAPL/Carnegie Institution of Washington

Astronomowie odkryli na powierzchni planety Merkury wielką dolinę. Jej istnienie stanowi kolejny dowód na kurczenie się tej planety. Wyniki badań pojawiły się na łamach czasopisma naukowego Geophysical Research Letters.

 

Jak podaje agencja NASA, odkrycia dokonano dzięki obrazom, uzyskanym z sondy MESSENGER, które pozwoliły stworzyć wysokiej rozdzielczości mapę topograficzną powierzchni Merkurego. Nowa wielka dolina posiada ponad 1000 kilometrów długości, około 400 kilometrów szerokości i 3 kilometrów głębokości.

Źródło: NASA/JHUAPL/Carnegie Institution of Washington/DLR/Smithsonian Institution

Badacze uważają, że dolina ta powstała w wyniku odkształcenia się zewnętrznej skorupy planety, spowodowanej globalnym kurczeniem się. Tom Watters, starszy pracownik w Smithsonian National Air and Space Museum powiedział, że "istnieją podobne przykłady litosferycznego odkształcenia na Ziemi, obejmujące oceaniczne i kontynentalne płyty, ale być może uzyskaliśmy właśnie pierwsze dowody na podobne procesy, zachodzące na Merkurym."

 

Wielka dolina na Merkurym jest mniejsza od marsjańskiej Doliny Marinera (Valles Marineris). Z drugiej strony, jest większa od Wielkiego Kanionu Kolorado z USA oraz szersza i głębsza od Wielkich Rowów Afrykańskich.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

Komentarze

Portret użytkownika PędnikNieŁągiewki

Cóż w tym dziwnego, a? Tyle

Cóż w tym dziwnego, a? Tyle milionów jeśli nie miliardów lat suszy się w morderczym słońcu jako ta śliwka na ruszcie, to nawet lita skała  ma prawo się skurczyć...