Pomachajmy Saturnowi, dzisiaj powstanie zdjęcie Ziemi z jego perspektywy

Kategorie: 

Sonda Cassini - źródło; NASA

W najbliższych dniach aż dwie należące do NASA sondy kosmiczne wykonają zdjęcia naszej planety. Początkowo planowano, że fotografię Ziemi z orbity Saturna wykona sonda kosmiczna Cassini, ale okazało się, że również MESSENGER orbitujący wokół Merkurego znajdzie się w dogodnej pozycji, aby uwiecznić błękitną planetę.

 

Sonda Cassini znajduje się obecnie 1,5 miliarda kilometrów od Ziemi, ale nie przeszkadza to NASA w zorganizowaniu śmiesznej akcji, aby przystanąć i pomachać w kierunku Saturna. Zdjęcie zostanie wykonane 19 lipca między 21:27 a 21:47, więc jeśli ktoś chciałby się przyłączyć do tej akcji musi to zrobić w ciągu tych 20 minut.

Poprzednio wykonane zdjęcie Ziemi z Saturna - źródło: NASA/Sonda Cassini

Portret Ziemi wykonany przez Saturna to jedne z etapów większego projektu polegającego na stworzeniu mozaiki przestawiającej system Saturna. Można tego dokonać, ponieważ jest korzystne ustawienie Słońca. Tworzenie zdjęcia Ziemi powinno zająć nie więcej niż kilka dni a pełnej mozaiki okolic Saturna najwyżej kilka tygodni.

 

Zainspirowani przypadkiem Cassiniego na podobny pomysł wpadli naukowcy obsługujący sondę kosmiczną MESSENGER znajdującą się na orbicie wokół Merkurego. Złożyło się akurat tak, że przy okazji wypatrywania małych satelitów tej planety przed obiektywami przejdzie Ziemia. Zdjęcia zostaną wykonane 19 i 20 lipca odpowiednio o godzinach 11:49, 12:38 i 13:41 czasu uniwersalnego.

Saturn widoczny z Ziemi za pomocą amatorskiego teleskopu - źródło: własne

Gdyby ktoś poszukiwał Saturna, to na nocnym niebie powinien odnaleźć Księżyc i przesunąć wzrok w prawą stronę w kierunku najjaśniejszego punktu na podobnej co on wysokości. Z dużym prawdopodobieństwem będzie to właśnie planeta z pierścieniami, a wtedy można przystąpić do machania.

 

 

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Dodaj komentarz

Komentarze