NASA przedstawiła pierwszą kompletną mapę Merkurego

Kategorie: 

Źródło: NASA

NASA opublikowała niesamowitą wielobarwną mapę Merkury.  Jest to pierwsza kompletna mapa tej planety.  Merkury to najbliższa planeta licząc od Słońca.  Należąca do NASA sonda Messenger przeleciała obok tej planety na końcu swej drogi przez Układ Słoneczny.  Dotychczas nie było kolorowych zdjęć najmniejszej skalistej planety w naszym układzie planetarnym.

 

Sonda MESSENGER weszła na orbitę wokół Merkurego 18 marca 2011, stając się pierwszym statkiem kosmicznym, który stał się jego sztucznym satelitą.  Wśród wielu danych otrzymanych przez tą innowacyjną sondę znajdują się też zdjęcia wykonane za pomocą kamery szerokokątnej, które wykonują obrazy powierzchni z dużą rozdzielczością.

Z tysięcy zdjęć, które zostały ze sobą połączone naukowcy stworzyli pierwszą kompletną mapę Merkurego.  Rozszerzoną paletę kolorów uzyskano poprzez specjalne filtry zainstalowane w aparacie.  Efektem jest zdolność dokonania ocen składu chemicznego, mineralogicznego a także geologicznej historii wewnętrznych planet naszego układu.

Młode kratery, są białe i niebieskie.  Żółto-brązowe obszary stanowią równiny utworzone przez lawę.  Na niebiesko zaznaczono tereny bogate w minerały. NASA stworzyła również film przedstawiający obrót Merkurego wokół osi. Mimo,  że trwa walka o przedłużenie eksploatacji sondy Messenger już teraz można powiedzieć, że jej misja okazała się sukcesem.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

Komentarze

Portret użytkownika znajomy

Czyli potrafia zrobic

Czyli potrafia zrobic kolorowe zdjecia tak odległej planety. ALE NIE POTRAFIA ZROBIC W KOLORZE ZDJEC NASZEGO SATELITY JAKIM JEST ksiezyc ???  ktory jest tak blisko?  Absurd nad absurdy!