Kometa ISON i Encke mijają Merkurego, naukowcy korzystają z okazji do unikalnych obserwacji

Kategorie: 

Kometa ISON (C/2012 S1) widziana 15 listopada 2013 roku widoczny wzrost jasności - Foto: Scott MacNeill

Do rzadkiego zjawiska astronomicznego dochodzi właśnie w okolicy Merkurego. Mijają go akurat dwie komety. Już za kilkanaście dni zarówno kometa ISON jak i Encke znajdą się w peryhelium. Zanim do tego dojdzie na ich drodze znalazł się Merkury. 

 

Kometa Encke zbliży się na odległość 0,025 AU do pierwszej planety naszego systemu planetarnego. Odpowiada to dystansowi około 3,74 miliona kilometrów. Stanie się to 18 listopada a w dzień później nastąpi zbliżenie komety ISON, która jaśnieje już wystarczająco, aby obserwować ja gołym okiem. Przelot ten nastąpi w odległości 0,24 AU.

 

Z unikalnej koincydencji tak nietypowych zdarzeń jak przelot dwóch komet, maja zamiar skorzystać naukowcy pracujący w ramach misji kosmicznej MESSENGER. Należący do NASA pojazd orbituje wokół Merkurego i znalazł się właśnie w pozycji umożliwiającej podziwianie obu komet. Przestawianie się mechanizmów z jednego ciała niebieskiego na drugi w tak krótkim czasie jest wyzwanie dla naukowców uczestniczących w misji.

W sumie naukowcy mają zamiar zgromadzić 15 godzin danych o komecie Encke i 25 godzin o komecie ISON. Pierwsze obrazy są już publikowane, ale na analizy przyjdzie nam jeszcze poczekać przez jakiś czas. Badania komety ISON z tego punktu obserwacyjnego na orbicie Merkurego będą bardzo istotne dla zrozumienia sposobu dekompozycji tego obiektu w zetknięciu z ekstremalnymi temperaturami panującymi w pobliżu gwiazdy.

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz