Sonda Messenger rozbiła się o powierzchnię Merkurego

Kategorie: 

Źródło: NASA

Po czterech latach badań pierwszej planety w Układzie Słonecznym,  Merkurego, sonda kosmiczna Messenger należąca do NASA, rozbiła się o powierzchnię planety.

 

Uderzenie w Merkurego nie było wynikiem awarii, ponieważ zostało zaplanowane jako finał tej misji. Deorbitacja rozpoczęła się gdy Messenger wyczerpał całe paliwo. Ziemskie urządzenie w końcu spadło na powierzchnię Merkurego.

 

Sonda rozbiła się na niewidocznej z Ziemi półkuli tej planety. Jak podaje NASA, Messenger uderzył z prędkością 14 tysięcy km/h i wybił w powierzchni krater o średnicy około 16 metrów.

Sonda Messenger była bardzo udanym i niezawodnym statkiem kosmicznym. Inżynierowie z NASA z żalem przyjęli, że to już koniec tej misji. W trakcie czterech lat na orbicie Merkurego, Messenger wykonał ponad 270 tysięcy zdjęć. Przyczynił się też do tego, że odkryto wodę w formie lodu na biegunach Merkurego.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

Komentarze

Portret użytkownika una

Sondy Pionier zaleciały na

Sondy Pionier zaleciały na koniec układu i jakoś paliwo im się nie skończyło a tu 21 wiek i sonda musiała opaść (planowo) na Merkurego bo skończylo się paliwo; i skąd lód na biegunach Markurego skoro to najgorętrza planeta układu, co go tak zmroziło, ciekawe. Naukowcy bawią się z nami w kotka i myszkę a informacje cedzą jak przez sito by tylko jakaś ważniejsza informacja nie przebiła się na światło, skąd wiadomo jaki wybiła krater skoro piepszła po niewidocznej stronie Merkurego, kto to widział i jak to zobaczył.

Portret użytkownika Α&Ω

1. Messenger potrzebował

1. Messenger potrzebował paliwa do korygowania orbity, sondy Pionier raz się rozpędziły i już paliwa nie zużywają.
2. Merkury ze względu na śladową atmosferę nie gromadzi ciepła. Temperatura nasłonecznionej półkuli przekracza 400C, po nieoświetlonej stronie wynosi ok. -160C. W miejscach, do których nigdy nie dociera światło słoneczne (np. dolne partie kraterów w strefie okołobiegunowej) zalega lód.
3. Dodawanie, odejmowanie, mnożenie, dzielenie.

Portret użytkownika Sasquatch

Człowieku zanim coś napiszesz

Człowieku zanim coś napiszesz sprawdź budowę i przeznaczenie tych sond. Messenger wszedł na orbitę Merkurego i jak każdy obiekt kiedyś z tej orbity spaść musi. Przecież to banalnie proste. Natomiast sondy Pionier i Voyager odlatują, a niektóre już są w przestrzeni międzygwiezdnej. Nie wpływa na nie żadne ciało i dlatego po wyczerpaniu paliwa dalej będą lecieć mniej więcej z tą samą prędkością.