Rakieta Antares wyniosła na orbite trzy satelity zbudowane na bazie smartfonów

Kategorie: 

Źródło: NASA

Nano satelity na bazie smartfonów znalazły się na orbicie okołoziemskiej Jak się okazuje dokonany ostatnio skuteczny start prywatnej rakiety kosmicznej Antares dokonany przez firmę Orbital Science Corporation oprócz przetestowania technologii niósł za sobą wyniesienie w kosmos kilku smartfonów, które stały się mikrosatelitami naszej planety.

 

Nazywanie tych małych satelitów smartfonami ma miejsce ze względu na fakt, że, ich systemy komputerowe są działają w oparciu o system operacyjny Android. Na dodatek zapewnienie długiej żywotności tych satelitów w przestrzeni kosmicznej oraz ich zasilanie i sterowanie zostało całkowicie przejęte przez wyspecjalizowaną aplikację, która działa na bazie procesora użytego w zwykłym dostępnym na rynku smartfonie.

 

Jeśli wszystko pójdzie bez niespodzianek każdy z satelitów pozostanie na orbicie przez około dwa tygodnie, zanim zostaną przyciągane przez ziemską grawitację i spalą się w górnych warstwach atmosfery. Do tej pory wiele stacji monitorowania, w tym stacja NASA w Ames, która zarządza misją PhoneSat, zarejestrowała silne sygnały transmitowane przez wszystkie trzy nanosatelity.

Każdy z tych satelitów jest kostką o bocznych krawędziach 10 cm. Wewnątrz sześcianu jest zainstalowany Smartphone HTC Nexus One, mocny akumulator litowo-jonowy, nadajnik radiowy, wiele czujników i dodatkowych kamer o wysokiej rozdzielczości. Pojemność baterii tych mikrosatelitów jest wielokrotnie większa niż w oryginalnym smartfonie, co jest spowodowane wyższą mocą nadajnika za pomocą, którego można dotrzeć z sygnałem do powierzchni Ziemi.

Wykonanie każdego z satelitów kosztowało budżet NASA od 3,5 do 7 tysięcy dolarów, co jest znacznie tańsze niż koszt produkcji innego rodzaju sztucznych satelitów. Takie niższe koszty występują ze względu na fakt, że do budowy używa się elementów elektronicznych i urządzeń znajdujących się w produkcji seryjnej.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz