NASA planuje stworzyć na Księżycu największy radioteleskop w Układzie Słonecznym

Image

Źródło: ZmianynaZiemi

NASA ogłosiła niedawno projekt, polegający na stworzeniu gigantycznego radioteleskopu po drugiej stronie Księżyca. W zamyśle amerykańskiej agencji kosmicznej, zostanie on zainstalowany na jednym z kraterów, a do jego budowy będą zaangażowane roboty.

 

Naukowiec z Jet Propulsion Laboratory, Saptarshi Bandyopadhyay, zaproponował zbudowanie radioteleskopu w kraterze po drugiej stronie Księżyca. Chodzi o to, aby przeciągnąć drucianą siatkę nad kraterem o średnicy od trzech do pięciu kilometrów, aby utworzyć paraboliczną antenę, i zawiesić odbiornik radiowy na kablu rozciągniętym od zewnętrznego obwodu do środka krateru.

Image

Koncept radioteleskopu w księżycowym kraterze, to projekt, który został wybrany w ramach programu NASA Advanced Innovation Concept w kwietniu 2020 r. Jak narazie, koncepcja jest dopiero badana. Oznacza to, że nie stała się jeszcze oficjalną misją NASA. Nie da się ukryć, że wizja zarysowana w projekcie jest dość ambitna. 

„Jeśli wszystko pójdzie dobrze, będzie to największy radioteleskop w Układzie Słonecznym” - powiedział entuzjastycznie Bandyopadhyay. 

Teleskop w kraterze księżycowym zbada fale kosmiczne, które zaczęły się rozprzestrzeniać po Wielkim Wybuchu. Wspomniane fale, są blokowane przez inne źródła promieniowania na Ziemi, co sprawia, że ziemskie radioteleskopy nie są zdolne ich wychwycić. Dodatkowym problemem, jest również gęsta atmosfera i jonosfera Ziemi. Księżyc, byłby idealnym miejscem na prowadzenie takich obserwacji. Ponieważ jest zawsze zwrócony w kierunku Ziemi z jednej strony, różne fale szumowe nie docierają do jego ciemnej strony. Nie ma też atmosfery, która przeszkadzałaby w badaniach.

Image

Istnieje jednak pewien problem. Powierzchnia Księżyca jest nieco większa niż Afryka, ale obszar nadający się do eksploracji jest ograniczony. Ten mały obszar może się stać zatłoczony, ponieważ w planach NASA, ESA i innych agencji kosmicznych, jest nie tylko eksploracja kosmosu, ale także budowa baz księżycowych, eksploracja zasobów i wiele więcej. Niektórzy naukowcy uważają, że może to spowodować tarcia między państwami. Wszelkie projekty badawcze wiązane z jego powierzchnią, prędzej czy później będą mierzyć się z tym problemem.

0
Brak ocen