Start polskiego satelity Heweliusz został opóźniony

Kategorie: 

Materiały prasowe

Wyniesienie drugiego polskiego satelity zostało przesunięte w czasie z powodu awarii chińskiej rakiety. Polscy naukowcy szacują, że start odbędzie się w pierwszym kwartale 2014 roku. Satelita Heweliusz 30 grudnia miał zostać wyniesiony na orbitę za pomocą rakiety Długi Marsz 4B planowo. Niestety po wcześniejszej awarii rakiety wynoszącej brazylijskiego satelitę, dalsze operacje w najbliższym czasie są wykluczone.Producenci rakiety zaczęli szczegółowe badania, które mają wskazać usterkę. Chińczycy mają ogromne doświadczenie w wysyłaniu rakiet i świetny współczynnik udanych wyniesień satelitów. Obecnie badana jest telemetria przesyłana z rakiety. Jak twierdzi prof. Aleksander Schwarzenberg-Czerny z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika w Warszawie samo dojście do przyczyny awarii może potrwać przynajmniej trzy miesiące.Polskie satelity Heweliusz i Lem wchodzą w skład misji BrIght Target Explorer Constellation – BRITE, w której znajdują się również satelity z Austrii i Kanady. Heweliusz i Lem nie są ze sobą powiązane, dlatego opóźnienie startu drugiego satelity nie wpłyną na pracę pierwszego. Satelita Lem znajduje się obecnie w przestrzeni kosmicznej w odległości mniej więcej 800 km od Ziemi.

 

Polskie satelity to właściwie teleskopy w kształcie sześcianu. Mają za zadanie badanie najjaśniejszych gwiazd na niebie. Pomiary te będą bardziej precyzyjne niż te, robione bezpośrednio z Ziemi za pomocą teleskopów. Inspiracją dla projektu BRITE była właśnie możliwość wykonywania obserwacji zmian jasności gwiazd bez aberracji atmosferycznych.

 

Cele drugoplanowe dla satelitów to również badanie budowy gwiazd i procesów fizycznych zachodzących w ich wnętrzu. Urządzenie Lem w przestrzeni kosmicznej jest już od listopada. Aktualnie przechodzi fazę testów, po których przejdzie w stan pracy właściwej. Jak donoszą naukowy, satelita zacznie zbierać pierwsze pomiary pod koniec stycznia przyszłego roku.

 

Polska w bliskiej przyszłości nie będzie wysyłać satelitów wojskowych czy też telekomunikacyjnych ze względu na ograniczenia budżetowe. Takie obiekty ważyć mogą nawet do 10 ton i ich wyniesienie kosztuje bardzo drogo. Satelity produkowane w Polsce należą do rodzaju mikrosatelitów, ważą po niespełna 6 kg. Są one wysyłane w przestrzeń kosmiczną niejako na doczepkę, do poważniejszych ładunków wynoszonych przez rakiety.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz