Rozbicie o Księżyc próbników z misji GRAIL było obserwowane przez inny orbiter

Kategorie: 

Źródło: NASA

Większość sond kosmicznych kończy swój żywot zmieniając się w kupę żelastwa, ale para próbników z projektu GRAIL (Gravity Recovery and Interior Laboratory) zakończyła pracę efektownym rozbiciem się o powierzchnię srebrnego globu. To nie pierwszy raz, że NASA rozbija coś o Księżyc, ale zawsze cele są podobne, lepsze poznanie naszego satelity.

 

Sondy GRAIL miały za zadanie głównie zwymiarować pole grawitacyjne Księżyca. Wcześniej robiono to samo z parą próbników, które orbitowały wokół naszej planety. Efektem ich pracy tak jak efektem pracy misji GRAIL było stworzenie cyfrowej mapy odzwierciedlającej siłę pola grawitacyjnego tego ciała niebieskiego.

Ostatnie chwile obu sond wchodzących w skład misji GRAIL nadeszły 17 grudnia 2012 roku. Mimo, że uderzenie było dość potężne, bo sondy poruszały się około 6000 km/h to, aby zobaczyć lepiej jego skutki i sfotografować chmurę wyrzuconą w przestrzeń przez kolizję skorelowano pozycje i czas orbitera LRO (Lunar Reconnaissance Orbiter). Impakt najpierw pierwszego a potem drugiego pojazdu, LRO obserwował z wysokości około 160 km.

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz