Niesamowite zbliżenie huraganu na Saturnie

Kategorie: 

Photo: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute

Powyższe zdjęcie bywa nazywane różą i trzeba przyznać, że podobieństwo istnieje. Jest to tak naprawdę wielki oktagonalny huragan, który jest stacjonarnym obiektem znajdującym się na powierzchni Saturna. Jest usytuowany dokładnie na biegunie północnym planety.

 

Fotka huraganu wykonana przez sondę kosmiczną Cassini została wczoraj wybrane, jako zdjęcie dnia NASA i nagle zwróciły na to uwagę media całego świata. Niektórzy nazywają ten twór atmosferyczny naturalnym "okiem Saurona". Spektakularne nowe obrazy z sondy NASA znajdującej się na orbicie Saturna to najbardziej szczegółowe widoki, jakie kiedykolwiek udało się wykonać temu ogromnemu huraganowi.

Photo: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute

Burza ta jest ponad dwudziestokrotnie większa niż średnica największych takich formacji na Ziemi. Oznacza to, że samo oko cyklonu przekracza 2000 kilometrów. Aby wykonać tak szczegółowe fotografie NASA zdecydowała o zrobieniu jeszcze jednego podejścia do Saturna na orbicie, którego znajduje się sonda Cassini.

Photo : NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute

Naukowcy planują badać przepływy pary wodnej, jaką oddaje ten gigantyczny twór meteorologiczny. Mają nadzieje dowiedzieć się dzięki temu trochę więcej o dynamice ziemskich huraganów. Nierozwiązaną zagadką pozostaje również to, że huragan najwyraźniej jest w jakiś sposób równoważony dokładnie na biegunie i pozostaje tam, mimo, że prędkości wiatru dochodzą tam do kilkuset kilometrów na godzinę. Nieznana jest też przyczyna ośmiokątnego kształtu tej formacji pogodowej.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz