Ziemia z Saturna wygląda jak niebieska kropka

Kategorie: 

Źródło: NASA/ESA/Cassini

Od czasu, gdy na orbicie Saturna znalazła się ziemska sonda badawcza Cassini jesteśmy, co jakiś czas uraczani niezwykłymi fotografiami przedstawiającymi Ziemię z odległej perspektywy. Właśnie opublikowano zdjęcie wykonane 19 lipca 2013 roku.

 

Gdy zdjęcie było wykonywane NASA zorganizowała dużą akcję, której celem było poinformowanie wszystkich o nadarzającej się okazji "zrobienia sobie zdjęcia" z perspektywy Saturna. Wszyscy, którzy chcieli uczestniczyć w zabawie mieli tylko wyjść z domu w godzinach wieczornych 19 lipca i pomachać w kierunku gazowej planety z pierścieniami.

Zdjęcie Ziemi z Saturna wykonano korzystając z okazji w postaci przysłonięcia Słońca przez Saturna. Dzięki eliminacji tak silnego źródła światła z mroków kosmosu udało się wydobyć obraz między innymi naszej planety.

Pierwsze fotografie pierwotnie opublikowano w kilka dni po ich wykonaniu, ale już wtedy informowano, że w dużej rozdzielczości obraz będzie udostępniony jesienią. Właśnie doszło do publikacji tej długo oczekiwanej mozaiki.

 

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

Komentarze