Naukowcy odkryli wodę w atmosferze Saturna

Kategorie: 

Źródło: NASA/Cassini

Dzięki obserwacjom dokonanym przez sondę kosmiczną Cassini udało się przeanalizować jeden ze sztormów szalejących w gazowej atmosferze Saturna. Ustalono, że w wyższych partiach atmosfery tej planety znajdują się ogromne zasoby wody i amoniaku.

 

Dotychczas naukowcy tylko spekulowali na temat składu atmosfery Saturna. Zdaniem naukowców substancje takie jak woda zostały podniesione przez huragan z dolnych warstw atmosfery. Zwykle nie da się ich obserwować ze względu na gęstą atmosferę odcinającą dostęp do niżej położonych jej części. Podczas huraganu dochodzi jednak do pionowego przepływu powietrza, który na Saturnie może dochodzić do 480 kilometrów na godzinę. Dzięki temu udało mu się przebić do samej powierzchni planety.

Już wcześniej uważano, że atmosfera Saturna jest jak kanapka składająca się z warstwy wodnej znajdującej się 200 kilometrów pod zewnętrzną warstwą chmur. Potem spodziewano się warstwy wodorosiarczku amonu i amoniaku na nim. Ten "sandwich" pokryty jest warstwą nieprzezroczystej mgły. Obecne obserwacje nie potwierdzają tej hipotezy w 100 procentach, ale przynajmniej wskazują na to, że warstwy istnieją, więc jest to krok w przód w lepszym zrozumieniu specyfiki atmosfery gazowych gigantów.

 

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

Komentarze