Sonda Cassini przesłała doskonałe zdjęcia heksagonu na Saturnie

Kategorie: 

Źródło: NASA/ESA/Cassini

W Układzie Słonecznym są dwie stałe formacje pogodowe, które możemy obserwować od stuleci. Pierwszą z nich jest wielka czerwona plama na Jowiszu, a zaraz potem odkryta dopiero w latach osiemdziesiątych sześciokątna burza na Saturnie. Sonda Cassini wykonała bardzo ciekawe zdjęcia tej stałej formacji pogodowej.

 

Najnowsze zdjęcia heksagonu z Saturna są wykonane w najwyższej dotychczas rozdzielczości. Już wcześniej ustalono, że dziwny sześciokątny kształt tej burzy jest spowodowany prądem strumieniowym, który jest obecny w okolicy bieguna północnego tej planety. Co ciekawe nie zaobserwowano podobnej formacji na biegunie południowym.

 

Średnica tego tworu zlokalizowanego na północy to aż 30 tysięcy kilometrów. Strumień wiatru porusza się tam z prędkością przewyższającą 320 km/h. Naukowców zaskakuje stałość tego frontu pogodowego. Pierwszy raz zaobserwowano go za pomocą aparatury znajdującej się na pokładzie sondy kosmicznej Voyager. Było to na początku lat osiemdziesiątych. Po ponad 30 latach nie widać zmian dynamiki tej osobliwej burzy.

Pierwsza sekwencja ruchu heksagonu w kolorze, kliknij aby zobaczyć animację - Źródło: NASA / JPL-Caltech / SSI / Hampton University

Huragan na Ziemi zwykle trwa najwyżej kilkanaście dni, a nie dziesiątki lat. Dzieje się tak głównie dlatego, że Saturn nie jest planetą skalistą i front pogodowy tego typu nie spotyka się z rozmaitymi nierównościami powierzchni, które mogą redukować prędkość wiru. Saturn jest w istocie wielką kulą gazową, dlatego nie ma tam takiego tarcia jak na Ziemi.

Heksagon w podczerwieni, kliknij, aby zobaczyć animację - Źródło: NASA / JPL-Caltech / University of Arizona

 

Nowe zdjęcia heksagonu udało się wykonać dzięki szczególnemu ułożeniu Saturna i Słońca. Sonda Cassini w sumie aż przez 10 godzin korzystała z nich wykonując bardzo wiele zdjęć, z których można konstruować sekwencje. Naukowcy badają dzięki temu przepływy cząsteczkowe, jakie następują wewnątrz wiru.

 

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Dodaj komentarz

Komentarze

Portret użytkownika xrayPL

A dla mnie to nadal dziwne.

A dla mnie to nadal dziwne. Skąd zatem bierze się taki kształt skoro nic nie ma na powieszchni co mogłoby nadać poruszającym się masom gazów taki kształt ? Gdyby było to wynikiem oddziaływania na siebie mas różnych gazów to jaka jest sznasza, że przez 30 lat utrzyma się taka forma ?
Moim zdanim coś nadaje kształt z powieszchni.

Portret użytkownika Gallileo

"(...)dwie stałe formacje

"(...)dwie stałe formacje pogodowe, które możemy obserwować od stuleci. Pierwszą z nich jest wielka czerwona plama na Jowiszu, a zaraz potem odkryta dopiero w latach osiemdziesiątych sześciokątna burza na Saturnie."
To od w końcu obserwujemy te formacje? :)