Najciekawsze wydarzenia astronomiczne kwietnia 2013

Kategorie: 

Źródło: NASA

Jeśli dopisuje pogoda na nocnym niebie zawsze jest coś ciekawego do oglądania. Miejmy nadzieje, że w Polsce zrobi się cieplej bo kwiecień 2013 roku będzie miesiącem największego zbliżenia Saturna do Ziemi, co powinno się stać okazją do wielu wspaniałych obserwacji. Będzie to również czas obserwacji innego gazowego giganta z naszego Układu Słonecznego, Jowisza. Sonda Cassini powinna też zbadać dokładniej atmosferę Tytana, największego księżyca Saturna.

 

Praktycznie od początku kwietnia możemy się cieszyć jasnym, złotym Saturnem wschodzącym późnym wieczorem.  Saturn jest teraz pochylony w kierunku Ziemi, dając nam najlepszy z możliwych widoków jego pierścieni. Ostatnia tak dogodna sytuacja do obserwacji Saturna miała miejsce w 2006 roku.  Pierścienie są nachylone obecnie pod kątem 18 stopni i wartość ta zwiększy się do 22 stopni do końca roku. Przez teleskop na północnym biegunie Saturna można będzie zobaczyć wir panującego tam huraganu. Dokładnie 25 kwietnia Saturn pojawi się nad Księżycem.  Po opozycji w dniu 28 kwietnia, gdy znajdzie się najbliżej Ziemi, Saturn będzie największym i najjaśniejszym obiektem, jaki będzie można zobaczyć teleskopem wczesnym wieczorem.

 

Zapewne lepszy widok na to miejsce będzie miała należąca do NASA sonda kosmiczna Cassini. Ten statek kosmiczny znajduje się w fazie misji z tak zwaną nachyloną orbitą, oznacza to, że jego orbita jest przesunięty tak, aby leciał wokół biegunów, zamiast krążyć wokół równika planety. Ten etap potrwa do marca 2015 roku. Pochylona fazy da nam obraz biegunów Tytana, największego księżyca Saturna, a także samego Saturna, dzięki uzyskaniu najlepszej perspektywy pierścieni. W kwietniu, Cassini wykona swój 91 przelot wkoło Tytana, i co ważne tym razem może pobrać próbki jego atmosfery.

Po 04 kwietnia kometa PanSTARRS przeszła już blisko M-31, Andromedy. Może być oglądana już tylko przez teleskopy. Na nocnym niebie będą też okazje do oglądania Jowisza. Będzie widoczny już w chwilę po zachodzie Słońca.  Na koniec miesiąca znajdzie się zaledwie 20 stopni nad horyzontem. W dniu 13 kwietnia, Księżyc będzie widoczny na tle wielkich gromady gwiazd w gwiazdozbiorze Byka, Plejad i Hiad. A już następnego dnia dołączy do nich Jowisz. Warty wspomnienia jest też deszcz meteorów Lyridów, który osiągnie szczyt 22 kwietnia, ale jasny księżyc im towarzyszący zepsuje widok.

 

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz