Astronomowie wskazali obiekt kosmiczny, w którym mogą powstawać nowe komety
Image
Dzięki wykorzystaniu nowego obserwatorium astronomicznego Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA) astronomowie zbadali region w okolicy młodej gwiazdy Oph-IRS 48 zawierający cząstki pyłu, z którego mogą formować się nowe komety.
Badanie na ten temat zostało opublikowane w magazynie Science. Ma ono znaczenie, ponieważ obserwacje potwierdzają to, co wcześniej uważano tylko za hipotezę, czyli, że istnieją takie dyski materii, z których powstają planety, asteroidy a także komety. Obserwacje takiego obłoku pozwalają naukowcom w zrozumieniu tego jak przebiegają procesy prowadzące do formowania się struktur lodowych i skalistych.
Modele komputerowe, jakie powstały na podstawie obserwacji wskazują na to, że cząstki pyłu zderzają się ze sobą integrując się coraz bardziej i bardziej, co daje podstawę obiektom kilkucentymetrowym, potem kilkumetrowym aż do kilkukilometrowych i większych. Co więcej, dochodzi między nimi do częstych kolizji, co wyzwala energię kinetyczną i jeszcze więcej pyłu, który dołącza do takiego dysku protoplanetarnego. Symulacje wskazują, że cześć takiego pyłu powinna stopniowo migrować w kierunku gwiazdy, spadając na nią i nie uczestnicząc w powstawaniu kolejnych ciał niebieskich.
[ibimage==14243==400naszerokosc==Oryginalny==self==null]
Nowe obserwacje z teleskopu ALMA spowodowały, że uczeni zdołali zobaczyć znacznie więcej szczegółów i przyznali, że są one zaskakujące. Spodziewano się struktury w kształcie pierścienia a zaobserwowano coś, co przypomina raczej orzech nerkowca. Oznacza to, że następuje tam zjawisko powodujące nierównomierne wypełnienie pyłem badanego dysku protoplanetarnego.
Można też powiedzieć, że astronomowie odkryli region w dysku, który zawierał dużo pyłu i cząstek większych rozmiarów, które zostały złapane w rodzaj grawitacyjnej pułapki. ALMA nie działa jeszcze z pełną mocą i naukowcy liczą na to, że po osiągnięciu najwyższej rozdzielczości uda się dowiedzieć na temat tego skupiska jeszcze więcej.
- Dodaj komentarz
- 1989 odsłon