Niezwykła koniunkcja planet! Po raz pierwszy od 18 lat na niebie ustawi się 5 planet i Księżyc

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

W czerwcu obserwatorzy nieba mieli przyjemność obserwować wszystkie pięć planet, które możemy zobaczyć gołym okiem - Merkurego, Wenus, Marsa, Jowisza, Saturn - ustawiających się na niebie. A w ten weekend dołączy do nich półksiężyc. 

 

Imponujące jest to, że planety pojawiają się obecnie w kolejności odległości od Słońca, od lewej do prawej w miarę skanowania horyzontu: tj. zaczynając od Merkurego średnio 58 milionów kilometrów od Słońca i kończąc na Saturnie średnio 1,4 miliarda kilometrów od Słońca.

 

W ciągu weekendu między Wenus a Marsem powinien pojawić się ubywający sierp Księżyca. Merkury będzie wyraźnie widoczny 27 czerwca, co ułatwi jego znalezienie, jeśli przesuniesz się w prawo na horyzoncie. Dziś rano pokaz planetarny będzie widoczny przez około godzinę.

 

Ten rodzaj wyrównania planet – znany jako koniunkcja – nie miał miejsca od grudnia 2004 roku i nie powtórzy się aż do 2040 roku. Spektakl będzie widoczny na wschodnim horyzoncie tuż przed wschodem słońca, co przesłoni widok. Na półkuli północnej spójrz na wschód i południe; na półkuli południowej - na wschodzie i północy.

 

Co najlepsze, wszystko widać gołym okiem, choć oczywiście można przyjrzeć się bliżej przez lornetkę lub teleskop. Ta koniunkcja tworzyła się od dłuższego czasu. Saturn, Mars, Wenus i Jowisz ustawiły się na niebie już w kwietniu. Oczywiście to wszystko jest złudzeniem optycznym - ale i tak jest to niesamowity widok.

 

Te wydarzenia i widoczność planet mogą różnić się datami w zależności od tego, gdzie jesteś na świecie. Jednak każdy będzie miał wystarczająco dużo okazji, aby zobaczyć pięć planet, nawet jeśli będzie kilka pochmurnych dni.

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Dodaj komentarz