Kometa ISON jeszcze w jednym kawałku, ale szybko zmienia wygląd i strukturę

Kategorie: 

Kometa ISON, 22 listopada - foto: Fritz Helmut Hemmerich / Cañadas del Teide Tenerife, Canary Island

Najnowsze dane nie potwierdziły rozpadu jądra komety C/2012 S1. Kometa zachowuje się jednak bardzo dynamicznie, a struktury w obrębie jądra i warkocza komety zmieniają się dosłownie w ciągu godzin.

 

Zmiany wyglądu komety są wywoływane przez silne ogrzewanie jej jądra ze względu na zbliżanie się do Słońca.  W wyniku ciepła słonecznego doszło na przykład do powstania skrzydeł komy znajdujących się przed jądrem.  Teraz ISON znajduje się w tej samej odległości od Słońca, co Merkury. Wkrótce kometa przetnie jego orbitę znajdzie się jeszcze bliżej Słońca.

Wielu astronomów liczy na to, że ze względu na bliskość do powierzchni gwiazdy stanie się ona bardzo jasna.  Ma osiągnąć poziom jasności Księżyca w pełni, więc jeśli pogoda na to pozwoli powinno się ja zobaczyć nawet gołym okiem. Obserwacji należy dokonywać o świcie, obok linii horyzontu, gdy Słońce jeszcze nie wzeszło.  Kometa wygląda obecnie jak gwiazda o magnitudzie jasności +4. 

Maksymalne zbliżenie do gwiazdy nastąpi już w przyszły czwartek, 28 listopada. Od tego momentu odległość między kometą a Słońcem zacznie rosnąć i ciepło działające na jej jądro zacznie stopniowo słabnąć. Najbliższe dni będą kluczowe, przekonamy się czy nastąpi jej rozpad. Jeśli do tego dojdzie to raczej nie później niż 28 listopada.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

Komentarze