Kometa ISON dorobiła się warkocza jonowego

Kategorie: 

Kometa C/2012 S1 ISON, 6 listopada 2013 - Foto: Damian Peach

W tej chwili praktycznie każdy teleskop na Ziemi, który jest w stanie to robić obserwuje kometę ISON. Zostało mniej niż 3 tygodnie do peryhelium i jeśli będzie jakaś akcja to właśnie teraz. Ciepło i aktywność słoneczna oddziałują na kometę i pojawiają się już pierwsze tego efekty.

 

Kometa ISON dorobiła się kolejnego warkocza, tak zwanego jonowego. Struktura taka powstaje na skutek bombardowania pyłu przez wiatr słoneczny. Nasza gwiazda ostatnio jest bardzo aktywna, więc było wystarczająco dużo okazji, aby do takiego oddziaływania doszło.

 Foto: Justin Ng

Warkocze jonowe powstają zwykle, gdy w komie znajduje się dużo tlenku węgla lub dwutlenku węgla. O obecności tych gazów, jako być może nawet dominujących, informowaliśmy kilka miesięcy temu.

Foto: Efrain Morales Rivera 

Kometa C/2012 S1 ISON ma obecnie jasność +6.8 z tendencją wzrostową. Oznacza to, że jest szansa, aby udało się zobaczyć ją nawet gołym okiem. Obecnie obiekt ten można próbować obserwować za pomocą lornetek. Na niebie należy jej szukać chwilę przed wschodem Słońca w okolicy gwiazdozbioru Panny.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

Komentarze