Łazik Curiosity sfotografował Ziemię i Wenus widziane z Marsa

Kategorie: 

Źródło: NASA

Łazik Mars Curiosity NASA głównie eksploruje Marsa, ale czasami zatrzymuje się, aby obserwować gwiazdy z tamtej perspektywy. Niedawno zrobił zdjęcie Ziemi i Wenus widocznych na nocnym niebie Czerwonej Planety.

W stronę nieba skierowano kamerę Mastсam. Zdjęcie wykonano około 75 minut po zachodzie Słońca, 5 czerwca 2020 roku, pokazuje Ziemię i Wenus. Obie planety wydają się być zwykłymi punktami światła zazwyczaj planety te wyglądają jak bardzo jasne gwiazdy.

 

Krótka sesja zdjęciowa była częścią misji pomiaru jasności nieba.O tej porze roku na Marsie pojawia się więcej pyłu, który zatrzymuje część światła słonecznego, co sprawia, że ​​zmierzch jest szczególnie jasny. Nawet umiarkowanie jasne gwiazdy nie były widoczne w momencie wykonanywania tego zdjęcia Wenus. 

Po prawej zdjęcie z 2014 roku po lewej aktualne, marsjański pył znacznie rozjaśnił widnokrąg

Na dole obrazu znajduje się szczyt kamiennego wzgórza zwanego „Tower Butte” w obszarze zawierającym glinę, który łazik Curiosity eksploruje już od ponad roku. Od lądowania w 2012 roku łazik fotografował marsjańskie zachody Słońca i przelatujące asteroidy. Obserwował również Merkurego i dwa księżyce Marsa, Fobosa i Deimosa, przechodzące wzdłuż tarczy Słońca.

 

Przyszłość łazika nie wygląda jednak różowo. Finansowanie misji Curiosity na przyszłe lata nadal nie jest zapewnione i potrzebne są do tego decyzje polityczne, aby utrzymać program w działaniu. Łazik radzi sobie na Marsie bardzo dobrze i może jeszcze służyć przez wiele lat.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz