Dokonaliśmy bezpośredniej obserwacji czterech egzoplanet, orbitujących wokół odległej gwiazdy

Kategorie: 

Źródło: NASA, ESA, G. Bacon (STScI), N. Madhusudhan (UC)

Przez ostatnie lata, astronomowie przyglądali się odległemu układowi gwiezdnemu o nazwie HR 8799. Wykonano liczne zdjęcia, które zostały następnie wykorzystane do opracowania krótkiego filmu wideo. W ten sposób możemy zobaczyć jak cztery egzoplanety orbitują wokół swojej gwiazdy.

 

Obserwacje prowadzone były przy pomocy instrumentu Gemini Planet Imager, który zainstalowany jest w Obserwatorium Gemini w Chile. Pozyskane zdjęcia posłużyły naukowcom z kanadyjskiego Instytutu Astrofizyki Herzberga do przestudiowania orbit czterech planet gazowych w systemie HR 8799. Lecz Jason Wang z Kalifornijskiego Uniwersytetu w Berkeley wykorzystał je w nieco innym celu.

 

Zdjęcia te pozwoliły stworzyć krótki filmik, na którym widać orbitujące planety. Układ słoneczny HR 8799 znajduje się 129 lat świetlnych od nas. Planety te to gazowe olbrzymy o masie kilkakrotnie większej od Jowisza.

Astronomowie zwrócili uwagę, że tamtejsze egzoplanety mogą znajdować się w tzw. rezonansie orbitalnym. Oznacza to, że ciała niebieskie wpływają na siebie grawitacyjnie, przez co liczba okrążeń drugiej planety wokół gwiazdy jest pewną wielokrotnością okrążeń pierwszej planety. Ciało niebieskie najbliższe gwiazdy w systemie HR 8799 potrzebuje około 40 lat, aby wykonać pełny obrót, podczas gdy najbardziej oddalona z nich potrzebuje ponad 400 lat.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

Komentarze

Portret użytkownika nitjer

Imponujący jest ten układ

Imponujący jest ten układ planetarny. Każdy z tych czterech globów jest masywniejszy od naszego Jowisza. Wszystkie obiegają macierzystą gwiazdę w dużej odległości. W okolicach położonych blisko tej gwiazdy jest więc miejsce na, być może, dużą liczbę planet skalistych w rodzaju Ziemi czy superziemi.